seyit rıza - youreads 1. hain bir arapçı kürt.
 2. 21 anayasasını yapıp emperyalizme kafa tutmuş anadolu halklarının ortak devletinin, cumhuriyeti kurduktan sonra aydınlanma yoluna gitmek için çareyi milliyetçilikte bularak ilk hatasını yapmasıyla giriştiği ilk etnik temizliğin sembolü olan kişidir. resmi tarih elbette onun satın alındığını yazacaktı, çünkü faşizm düşmana ihtiyaç duyar, milliyetçilik hainliğe, zayıf olan egemense zülme...

  geçtiğimiz yıllarda seyit rıza'nın yazdığı mektuplar ortaya çıktı, kanın durması için mustafa kemal'e neler yazdığını merak eden okur. çocukları mermi harcamamak için kütüklerle öldürmek hainliktir, mağaraya sığınan kadın ve çocukları gazla öldürmek de. bir konuyu siyasi olarak değerlendirirken bu ifadeleri kullanmak iğrenç ama saçmalayanlar başka bir halttan anlamıyorlar
 3. görüşme için çağırılıp tuzakla yakalanan ve idam edilen adamdır. son isteği oğlundan önce ölmektir ancak oğlu gözü önünde idam edilmiştir.mezarının yeri hala saklıdır.
  "ben sizin hilelerinizle başedemedim bu bana dert oldu. siz de bana boyun eğdiremediniz bu da size dert olsun." son sözleri bu olmuştur.
  hakkını, kültürünü, geçmişini savunduğunu için,devlete boyun eğmedi için katledilmiştir. evet dersim isyanı değildir, asıl olan dersim katliamıdır.
 4. hakkında net bir fikrim yok. halk karşıdevrimi fenomeni içinde kendiliğinden liderleşmiş bir zat da olabilir veya olamayabilir de. bir tür kızılderili şefi gibi de değerlendirilebilir veya lakin öyle değildir (kızılderililik iyi mi kötü mü o da tartışılır yani idealleştirildiği kadar süper bi toplum olmayabilir o da "gerici"dir nihayetinde.) ingiliz veyahut fransiz emperyalizminin nesnel veya öznel ajanı da olabilir. hatta hepsi birden de olabilir.

  tek parti rejimine değil de 1950 sonrasına "isyan etseydi" (ki isyancı olup olmaması tartışmalı) daha çok sevilirdi bence, benim de içinde olduğum "laik kesim" tarafından. ama atatürke karşı ayaklandı ya hemen ingilizlere yazdığı mektuplar çıkarılır, herkes genç marx gibi onun bi toprak ağası [o cok super kemalist devrimin hic de yok etmediği, toprak reformu yapmadığı ve '60ların dev-gencine bıraktıģı swh, yani gayet de geçindiği bir kesim] olduğunu keşfeder (marx da zamanında, "kapitalizm feodalizme göre ilericidir" diye hindistan ilkeldir diye kapitalist sömürgeciliği desteklemişti güya sınıf mücadelesini ilerletsin diye. ama sonra tabi fikirlerlerini değiştirmişti)
  türkiyede tarih hala kimliksel, dinsel ve mezhepsel ve milli önyargı ve aitlik üzerinden değerlendiriliyor.
  yani, ait olduğu rejim bir tür feodal kölelik rejimi midi bilemiyorum ama ayaklandığı rejim de bir ücretli-kölelik rejimidir. onun için bu adam asıldı diye sevinecek değilim.