short term 12 - destin daniel cretton - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.29)
short term 12 - destin daniel cretton
filmimiz amerika'da çeşitli sebepler sonucu ailelerinden ayrılmış 18 yaş altındakilerin bulunduğu bir bakımevinde geçmektedir. bakımevi gençler tarafından yürütülmektedir. bu gençlerden grace disiplinli, sorumlu, kendi iç dünyasında yaşayan bir kadın, sevgilisi mason da esprili, işini severek yapan, duygusal bir adam olarak yer almaktadır. bir gün bakımevine jayden adında bir kız çocuğu getirilir ve ardından grace ile jayden geçmişteki ortak acılarını keşfetmeleriyle olaylar gelişir.


 1. short term 12 ele aldığı konu itibariyle seyirciye ağdalı bir acı sunma tehlikesine karşı yüzümüzde sıcak bir tebessümle izlettiriyor kendini. başrol oyunculuklarının yanında, bir bakımevinde bulunacak her role uygun oyuncular çıkıyor karşımıza. başta sundace film festivali olmak üzere bir çok festivalden ödül almayı başaran film, ana konunun dışında yerlere de parmak basıyor. ne olursa olsun aşklarına sahip çıkan iki güçlü aşık, hayatımızdaki işlerde prosedür dayatmaları sonucu karşımıza çıkan engeller, birbirine arka çıkan dostluklar gibi. ayrıca kullanılan müziklerle beraber, film içinde sık gördüğümüz resim çizimleriyle de ayrı bir anlatım taşıyor.
 2. youreads sinema grubunun abd sinemasını ağırladığı nisan ayı programında izlediği/izleyeceği ilk film.

  !---- spoiler ----!

  hayatın sillesini yemiş on sekiz yaş altı çocukların bir arada rehabilite edilmeye çalışıldığı bir kurumda geçiyor filmimiz. bu kurumda çalışanlar da maalesef ki oradaki çocuklar gibi "aile" bazında şanssız kişiler. zaten filmin ana sorunu da oradaki en güçlü karakter olan grace'in (brie larson) bu travmasıyla yüzleşip atlatması üzerine kurulu. pedofili, ensest, şiddet ve aşk filmimizin öne çıkan temaları.

  filmin tek plan için uzun diyebileceğimiz ve taco, iz sürme, dışkısal anlamda sıkışma üçgenindeki hikayenin anlatıldığı giriş sahnesi oldukça başarılı. hikaye sonundaki sammy'nin kaçış denemesi de bizi filme adapte ediyor.

  yine marcus'un annesine olan öfkesini kustuğu, jayden'ın yaşadığı acıyı sembolik bir dille anlattığı ahtapot hikayesinin geçtiği, grace ile jayden'in şişme oyuncakla ve jayden'in babasının arabası üzerindeki boşaltımları filmin hatırda kalan diğer sahnelerinden.

  grace'ten özür dilemem gerekiyor. zaten bildiği hamileliğini doktordan öğrendiği sahnede, seyirci de grace'in ikinci kez hamile olduğunu öğreniyor. "e be köylü kızı, e be köylü kızı" diyerek serzenişte bulunmuştum kendisine. senin gibi bilinçli birisi çocuk istemediği halde neden önlemini almıyor diye ancak sonlara doğru filmin görünmez kötü adamı olan babası tarafından hamile bırakıldığını öğrenince bir cızlama hasıl oluyor insanın yüreğinde.

  son olarak mason bir aile toplantısında grace'e evlenme teklif ediyor. hem de bunu yüzüksüz, dolayısıyla ucuz ve gösterme bulduğum "diz çökme" eylemine girişmeden, sıkı sıkı sarılı dans ederlerken yapıyor. ne güzel lan.

  puanım 7.6/10

  !---- spoiler ----!
 3. !---- spoiler ----!

  çocukluk ve ergenlik travmalarına sahip iki hatun kişisi araca zarar vererek travmayı atlatıyor ya da bize filmde öyle aksettiriliyor. jayden için travmanın taze olduğunu/yeni ortadan kalktığını söylemek mümkün ve kür amaçlı tedavi seanslarında belki nispeten daha kolay sonuç alınabilir. grace jayden'a göre daha olgun, olayları daha çok bütünleştirmiş kendisiyle ve grace'i zihnindeki köpekbalığının etkilerinden kurtarmak daha zor. mason'la olan ilişkilerine bakarsak bir noktaya kadar kendini zorladığını ve bir şeyleri aştığını söyleyebiliriz fakat yine de bu kısmı biraz eksik buldum. hadi aracı parçalayalım ve ilişkilere dair bütün sıkıntılarımızı unutalım.

  yok ya!

  köpekbalığı ve nina'nın hikayesinden aile içi şiddeti çıkaran grace'i tebrik ediyorum. bu noktayı acaba kendisi de benzerini yaşadığı için mi yoksa sürekli çocuklarla ilgilendiği için mi yakaladı arada kaldım.

  filmin başında ve sonunda koşarak kaçan ufaklık tutarlılık tribine mi girmişler diye düşündürdü ama iyi olmuş güzel olmuş, "bu yaşananların hepsi olağan şeyler, bunlara dikkat çekmek istiyoruz" demeye getirmişler gibi bu sahnelerle. hiçbir şey değişmedi demiş gibi.

  bu arada filmin gizli kahramanı kafasını kazıtan siyahi arkadaşımızdı. sonda anlatılan hikayeye tebessüm etmeyen duygularını aldırmıştır net.(*::)))))))

  !---- spoiler ----!