• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.46)
shutter island - martin scorsese
“departed-köstebek” ile oscar ödülü kazanan yönetmen martin scorsese’in yönettiği “shutter ısland-zindan adası”nda, massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen teddy daniels (leonardo dicaprio) ve chuck aule (mark ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.


 1. tüm olayları, sonucu bildiğim halde detayları görmek için bir kez daha izleyeceğim, severek ve heyecanla izlediğim güzel film. film boyunca acabalar, sonunu tahmin etme çabaları gırla giderken; o müthiş son sahnede "vay arkadaş" dedirtiyor.

  !---- spoiler ----!

  adettendir, son sahne ilgili düşüncelerimi paylaşıyorum .

  "...to live as a monster or to die as a good man" repliğinden sonra ted, french inhale^:teşekkürler, la douleur ne m abandonne pas^ yapıp yürümeye başlıyor ve doktorun ted diye seslenmesine rağmen dönüp bakmıyor. çünkü artık ted'i öldürdü ancak yaptıklarının farkındalığına eriştikten sonra onları hatırlayarak yaşayamayacağını anladığından bilinçsiz, sorgusuz bir yaşamı tercih ediyor. üstelik, bizim tanıdığımız ted ölmeseydi, hasta bakıcıları böylesine olgun bir şekilde karşılamaz, hırgür çıkarırdı.

  son bölümde deniz fenerinde yaşanan diyaloglarda sökükten iplik gelmeye başladı ancak tek kararsız kaldığım kısım mağarada, ted ile "kaçak doktor hanımefendi" arasında yapılan inandırıcı konuşmalar. o kadının da leo'nun kişiliklerinden biri olduğu düşüncesiyle filmde mantık hatası olmadığına inanarak bir kez daha vay arkadaş diyorum.

  !---- spoiler ----!