siber zorba olma - youreads

 • youreads puanı (4.00)
 1. siber zorba olma! bu aralar başlatılmış en anlamlı kampanya-farkındalık. gözümüzden sakındığımız çocukların, nasıl bir dünyaya teslim edildiğinin farkında olmadan yaşıyoruz aslında. pek çok ana-baba için biraz olsun rahatlama demekken teknolojik aletler, ki kastım burada akıllı telefon-tablet-pc..vs, çocuklar için bir kabusun başlangıcı olabiliyor.

  samsung ve btk bu konuda kapsamlı bir kampanya başlattı son günlerde. tam da yerinde odu aslında. o kadar fazla olay ve şiddet içeren durum ile karşı karşıya kalıyoruz ki.. işin çocuklar boyutunda farkındalık yaratılması bu anlamda çok önemli. tam da burada önemli bir açıklama yapılmış; "BTK Başkanı Ömer Sayan'ın konuyla ilgili açıklamasındaki çarpıcı rakamlara da değinmeden geçmeyelim: Ne diyor Sayan: "Dünyada ve ülkemizde özellikle 2010 ve sonrası siber zorbalıkla ilgili yapılan çalışmalara göre, internet kullanıcılarının Kanada'da yüzde 21'i siber zorbalığa maruz kalırken, yüzde 69'u siber zorbalığa tanıklık etmiş. İngiltere'de bu rakam yüzde 20 ve üzeri olarak kayıtlara geçerken, ülkemizde ise siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 20. Amerika'da siber zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalanların yüzde 20'si intiharı düşünmüş."

  haberin tamamı şurada

  peki sadece gençler ve çocuklar mı? bence hayır. özellikle sosyal ağlar yolu ve sözlükler ile birlikte insanları ciddi derecede tehdit eden, üstelik bunu trollük adı altında yapan ve bunlara müsaade edenler de aynı kapsam altına alınmalı diye düşünüyorum. açılan başlıklar, insanlara hakarete varan tacizleri özel mesajlar yoluyla uygulanan psikolojik şiddetler...daha pek çok şey kapsamı genişletilmiş bir bütünlük içinde kampanyaya dahil edilmeli. öyle ki; artık bu kirlilik ve başı bozukluğun önüne geçilip aslında insanların tüm bu eylemlere ellerini, kollarını sallayarak gerçekleştirilmesine mani olunmalı.. umuyorum ki gerçekten bu kampanya layıkıyla yerini bulur ve tüm insanların dikkatini çekip farkındalık düzeyine erişir. yoksa önlenemez bir seviyede biz artık bununla mücadele seviyesine doğru geri çekileceğiz.

  #siberzorbaolma #farkınavar
 2. sanal zorbalik cyber bullying ile ilgili turkiye'de farkindalik calismasi yapilmasina sevindim. bu konularda cok geri kaldik mudahale ve bilinclendirme icin. ulkemizde zorbalik konusunda sadece bir okulda calisma yapildigini ogrenmistim gecen sene. bu sene ne degisti bilmiyorum. bilincsiz ve kontrolsuz sosyal medya kullanimi ile sanal zorbalik zirveye ulasti ama mudahale edilmek icin akademik bir calisma yapilmiyor. zorbalik calisan akademisyenlerde mevcut olcekleri evirip cevirip bir grup ogrenciye uygulayarak zorbaligin varoldugunu belgeleyip alanda calisilmasi gerektigini tavsiye etmekten bikmadi. zorbali ve sanal zorbalik son yillarda tarihin en yuksek rakamlarina ulasti, bunu bildikleri halde mudahale ve bilinclendirme calismalari yapmamalari beceriksizliklerinden midir umursamamalarindan midir bilmiyorum. gectigimiz aylar tum dunyada zorbalik farkindalik aylariydi ulkemizde herhangi bir duyuru yada etkinlik goremedim. sevmedigimiz facebook bile sanal zorbalikla mucadele icin hizmet veriyor ki bunu bile acip bakan yoktur. merak edenler olabilir facebook'un mucadele ve destek sayfasini birakayim suraya; link

  bir de bu tarz farkindalik calismalarini ozel firmalarin yapmalarini sevmiyorum. burger king te yakin zamanda zorbalik ile mucadele kampanyasi yapmisti. isin icinde pazarlama ve bir urun oldugunda samimiyetini yitiriyor bu tarz kampanyalar. ilgili video

  degerler egitimi adi altinda okullarimizda olumlu davranis pekistirme programlari uygulanmaya baslandi ama bu degerler egitimi biraz dini egitime donustu ve iyi olmayi dindar olmayla bagdastirmaya calistilar ufacik cocuklar uzerinde. bu tarz okul bazli mudahale programlari ile zorbalik mucadelesi rahatlikla yapilabilirdi oysa ki. selamin aleykum - aleykum selam davranisini okul bazli mudahale ile kazandirmaya calismak ancak ortadogu ulkelerinin aklina gelirdi zaten. bunu yapan okul gordum, selam verme uzerinden ayristirma yapmak zaten bizim okullarimiza yakisir. lise tuvaletlerinde dayak yiyen, asagilanan, isim takilan, intihara suruklenen kurbanlara karsi ise sessiz kalmak degerler egitimin icerigini olusturur bizim mufredatta. umarim zorbaliga baslamadan selam veriyolardir.
 3. 1999 yılından beri internet kullanan biri olarak asıl yapılması gereken "snowflake" dediğimiz çocukları yaratmamaktan geçiyor.

  18 yıldır internette -youreads'de dahil olmak üzere- yemediğim küfür kalmadı hiç umursamadım, umursanacakta bir yanı yok. bundan etkilenen çocuğu gerçek hayatta nereye koyacaksınız? askere gitmeyi, işe gitmeyi zaten geçtim sokağa nasıl çıkacak bu çocuk?

  ama öyle bir nesil yetişiyor ki forumlarda dilekçe yazar gibi yazılarının sonuna "arz ederim" felan yazan çocuğun etkilenmesi gayet normal internet kullanmayı bile öğretemeyen bir eğitim sistemi ve aile yapısı var.