• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.79)
Yazar trevanian
şibumi - trevanian
rus bir anne, alman bir babanın çocuğu olan nicholai hel kağıtla bile adam öldürme yeteneğine sahip, son derece komplike ve inanılmaz derecede güçlü bir insandır. japonyada bir bilgeden go oyunu öğrenir. bir çok dili kendi anadili gibi bilir. hisleri o kadar kuvvetlidir ki fotoğrafı bile çekilemez.
bir çok düşmanı olan hel en sonunda emekli olur ve şatosuna çekilir. zamanını mağaracılıkla ve bahçesinde geçirirken istemeden de olsa bir dostuna borçlu olduğu için bir olaya karışır. bu olay onun hayatını derinden etkiler. kontrolünü kaybeder. artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır.


 1. o kadar etkiler ki, go ya başlarsınız, nicholai alexandrovitch hel abimize özenip paranikko diye saçma sapan bir nickname alırsınız. okuyun okutun.
 2. ben hiçbir zaman böyle çakı gibi biri olamayacağım diyip üzüldüğünüz nicholai hel karakterinin yaşadığı, yaşattığı şey.
 3. bir kere okumanın asla yetmeyeceği zamanı geldiğinde ele alınıp tekrar tekrar okunması gereken kitaplardan. ayrıca hiç bir zaman hakkettiği değeri göremeyen efsane karakter nicholai helin gençliğini ve olgunlaşma sürecini ele alan trevanian a (bkz: rodney william whitaker) saygı niteliğinde çok güzel bir devam kitabı vardır (bkz: satori) .
 4. hafızamdan kazınan sahnelerden biri nicholai hell öncülüğünde fransa'nın güneybatı yöresinden başlayıp uluslararası kabul gören eylem biçimidir.

  (bkz: volvo dövmek)
 5. !---- spoiler ----!

  zevklerim var ama iştahlarım yok, gülüyorum ama çok seyrek gülümsüyorum, beklentilerim var ama umutlarım yok, esprilerim var ama mizahım yok, atak biriyim ama hiç cesaretim yok, açık sözlüyüm ama içtenliğim yok, çekiciliği güzelliğe tercih ederim, rahatlığı da yararlılığa tercih ederim. güzel kurulmuş bir cümle, anlamlı bir cümleden çok daha iyidir. her şeyde yapaylığı tercih ederim.

  !---- spoiler ----!

  şibumi böyle bişey işte.
 6. 3-4 yıl önce okumuştum, ayda bir iki kitap okumaya çalışan biriyim benzer tarzda yazılıp da şibumi kadar sevdiğim bir kitap olmuyor, olamıyor. daha sonra gene trevanian'ın katya'nın yazı ve infazcı romanlarını da okudum. sevdim, fakat bir şibumi değil...

  gördüğüm en sıkıcı kapak tasarımlarından birine sahiptir. içeriğine güvenmişler, kapağı salıvermişler...

  la cagot beni en çok güldüren roman karakteridir. en son çavdar tarlasında çocuklar'da holden'ın sesli güldürdüğü olmuştur, fakat la cagot'un mağarada hel ile yaptığı diyaloglar resmen kahkaha attırmıştı.

  hel ise yarı tanrı bir karakter, fakat özellikleri çok üst düzey özellikler olmasına rağmen imkansız bir kahramanlık yok. yani süperman gibi havalarda uçmuyor. evet adam öldürme teknikleri, seks teknikleri, en ufak hareketi algılaması, dil öğrenme yeteneği ve şu an aklıma gelmeyecek bir sürü becerisi var; ama mucize yok. gelmiş geçmiş en efsane süper kahraman olmayan süper kahraman diyebiliriz...

  bu durum kitabın filme uyarlanma işini de imkansıza sürüklüyor. böyle bir karakteri hakkıyla oynayacak oyuncu yok. zaten tip olarak da kitapta tasvir edilen hel karakterine yaklaşmak zor. illa ki birilerinin aklından geçmiştir kitabı filme uyarlamak, ama zor...

  yeterince unuttuğum zaman mutlaka tekrar okuyacağım romandır aynı zamanda.
 7. nicolai hel isimli yarı-tanrı karaktere diğer karakterler tarafından duyulan hayranlığın romanı , şimdi sahiden bu karakterin gerçekliğinden şüphe duymayıp zevk içinde okuyacak mıyız bu kitabı? herhangi bir derinliğe sahip olmayan, yazarın esrarengiz bilinmezliğinden ileri-gelen abartılmış bir roman.
 8. kitap hakkında olumsuz eleştiriyi sadece okumayanlardan duyabilirsiniz.
 9. son derece sürükleyici çok çeşitli kurguları olan bir kitaptır.

  !---- spoiler ----!

  nicholai hel, ajan olduğunu düşündüğü ve kendisine yakınlaşmaya çalışan kadına, "merhaba ben nicholai helm" der, kadınsa "merhaba bay hel" der. kadın sonraki m harfini es geçmiştir, zira kadın zaten adamı tanıdığı için onun söylediğine dikkat etmemesine sebep oluyor ve kahramanımız şüphesinin doğru olduğunu anlıyor.

  !---- spoiler ----!
 10. ''hayır senin en büyük kusurun tecrübesizliğin değil.kayıtsızlığın.yenilgilerini senden daha zeki ve yetenekli olanların elinden tatmayacaksın.seni yenenler sabırlı,sinsi,orta düzeyde insanlar olacak.''

  akıcı ve yer yer hatalar barındırsa da iyi kurguludur.hel kadar diğer karakterleri de ütopiktir şibumi'nin hana ve le cagot'da gerçek hayatta rastlayabileceğimiz tipler değildir.