1. eksilerden baslamaktan iyidir. ben gencligimde 0a ulasmak yani kendimi duzluge cikarmak icin 7 sene ugrastim. sonra 0'i gecince gerisi cok hizli geldi. unutmayalim bi ucak en fazla eforu kalkarken harcar. gerisi uyumla suzulmek.
 2. genellikle zaten sıfır civarlarındayken kullandığımız bir kalıp olduğu için kısaca "başlamak" denilebilir.
  abi
 3. çok yakında yapacağım hede. iş hayatı ve parasal durumlar değil de aile insana biraz engel oluyor bu durumda. sıkışmış insanlar için şartların düzelmesi için en kısa yöntem olarak görüyorum. bu konuda aile biraz engel gibi görünse de insanın kendi hayatı sonuçta. ileride dönüp arkaya bakıldığında pişman olmamak adına yapılması gerekendir.
 4. kendi kendinizi doğurmayı öğrenirsiniz bu evrede. korkunç bir zorluğu vardır fakat üstesinden gelebilirseniz, her şeye oyun gözüyle bakmaya başlarsınız.

  hayat, bebek adımlarla yeniden başlama şansı verir size bu evrede. bir sonraki an bile son derece karanlık görünürken, doğduğunuz andan şimdiye dek olan birçok şeyi görmezden gelmeniz gerekmektedir. nasıl olacağı ise en fenasıdır bitmek bilmeyen sorular halkasının. ancak olur. yani bir bakmışsınız sizi sıfıra iten tüm şeyler, bir miktar ötenizde kalmış ve siz emeklemeye başlamışsınız. sonra bir bakmışsınız yürüyorsunuz, sıkıntılarsa epey uzakta. daha sonra bir bakmışsınız en usain bold evresi başlamış hayatınızın. sıkıntı mı, o da ne derken bulursunuz birden kendinizi sabahın altısında nba maçı izlerken. eller mısıra bulanmış, yüzde şebek bir gülümseme.

  hayat galiba böyle bir şey.
 5. bazen sıfırı da tüketir, başlayacak yer bulamazsınız. öylece stand by'da takılı kalırsınız biri fişinizi çekene yahut yeniden çalıştırana dek. zaten tam o anda oluşmaz mı hayatla ilgili hep bahsettikleri o point break?
 6. sanırım bu konuda en büyük sıkıntı, "sıfır" noktasının neresi olduğunu bulmak.
  hep "bundan daha kötüsü olamaz" denilen yerlerden çok daha kötüsünü de görünce insan tabii dip noktanın, sıfır noktasının neresi olduğunu idrak etmekte zorlanıyor.

  belki de en doğrusu bulunulan noktayı sıfır noktası belirleyerek "başlamak", bu noktadan geriye düşmemeyi hedeflemek.

  muhtemel sıfır noktaları:
  yıl başı,
  ay başı,
  pazartesi,
  saat başları,
  gece 00:00,
  sabah 07:00,
  ..
  .
 7. denedim, kurtulamadım. sıfırdan başlamak yerine eksilere kaydım. ben bu hayatı beceremiyorum.
 8. 20 yaşında olabilir ama 30lara doğru olmayan şeydir.zamanın sana getirdiği avantajların dezavantajlara dönüşmeye başladığı bir yaş diliminde artık geçmişe dönüp şöyle şöyle yapsaydım şöyle şöyle olurdu dersin ancak.geçmişteki şartları şu anı mükemmelleştiremez ki insan.ah keşke..
 9. hayaldir. geçmişi silebilir misiniz ?
 10. bazı düşünceler vardır zor zamanlarında insanı rahatlatır. bu da onlardan biri işte. ancak gerçekleştirmek biraz zordur, bir süre sonra herşey eskisi gibi olur. ama o dönemi atlatmana yardım eder.

  intihar düşüncesi de çoğu zaman aynı etkiyi gösterir. koyverir rahatlarsın. bi de bakmışsın gerek kalmamış. artık takmıyorsundur. umurunda değildir dünya. tabi zamanla yine herşey aynı olur ama o kısa zaman diliminde kefeni yırtmada bu düşüncenin en az korkaklık kadar yardımı dokunur.
  symek