1. öldürmez aksine dumanına katık ettiğimiz insanlar öldürür.
 2. hiç eğip büğmeye gerek yok, madde bağımlılığıdır.
  bir zaaftır.
  bağımlılığı olmayan bir insanın bu boku içmek istemesi sağlıklı bir insan olmadığının göstergesidir.
  ancak bağımlılıklar kolay bırakılmayan boklardır arkadaş.
  dedik ya zaaftır diye.
  bence bundan daha acısı, ülkenin vatandaşının bağımlılığını kullanıp, zaafından yararlanıp, vergi üstüne vergiyi bindirmesi.
  allah'tan böyle bir ülkede yaşamıyoruz.
  çok şükür!
 3. bu ayın 3'ünde bıraktığım, 16 yıllık beraberlikten sonra altı üstü 10 gün geçmiş olmasına rağmen yemek sonrası bile dahil olmak üzere gün içinde normal şartlarda aklıma neredeyse gelmeyen fakat kahve ve bira yanında "ah keşke doya doya içebilsem şu anda" dediğim zıkkım.
  dedim ya sadece 10 gün olmuş ama bir kaç gün önce çok ilginç bir şeyi fark ettim. şimdiye kadar 16yıl x 365gün x 3öğün kadar sadece yemek sonrası içmişliğim vardır. bunun ne kadar büyük bir alışkanlık olduğunu içmeyenler anlayamaz.
  fark ettiğim şey şudur ki: bu kadar büyük alışkanlığa rağmen geçen gün yemek yedikten yaklaşık 1-1.5 saat sonra filan aklıma geldiğini farkettim ve çok sevindim. demek ki artık silinmeye başladı bazı şeyler dedim kendi kendime. iş icabı bulunduğum ortamın, arkadaşların, sigara molalarının zamanı, gittiğim yerlerin hep aynı olmasına ve bütün bu alışılmışlık içerisindeki tek eksiğin içemediğim sigara olmuş olmasına rağmen şimdiden unuttum diyebilirim .
  fakat henüz üstünden atlayamadığım, gerçi atlamam içinde henüz çok erken bir kaç eşik var ki işte o anlar beni çok zorluyor.
  örneğin birisiyle buluşacakken tek başıma elim kolum boş bekleyemiyorum. önceden oturur, kendime çay kahve söyler, 1-2 sigara içerdim ve gelecek kişi geç kalmış olsa bile sorun etmezdim çünkü ben ve sigaram zaman geçirebiliyorduk beraber. şimdi telefonun şarjı dayanmıyor az önce bahsettiğim zamanı geçirmek için oyun oynamaktan. çünkü boş durdukça aklıma geliyor meret.
  herkes dışarı sigara içmeye çıkarken tek başıma oturup kalmak hoşuma gitmiyor
  birisini beklerken zaman geçirmek için oyun oynamak zorunda olmak hoşuma gitmiyor
  bira içmenin bir anlam ifade etmiyor oluşu hoşuma gitmiyor
  türk kahvesi-sigara ikilisini aynı anda içmedikten sonra kahveyi hiç içmem daha iyi demek hoşuma gitmiyor
  bir kaç haftada bir yaptığımız poker gecesinde sırf kendime güvenemediğimden^:ortam dumanaltı zaten, dayanamaz içerim diye ^ yalan söyleyip arkadaşları satmak hoşuma gitmiyor
  bunlar henüz aşamadığım eşikler ama biliyorum henüz çok erken, gün gelecek bunlar da geçecek ve denize karşı oturup rahat rahat biramı içeceğim.
  sırf tarihe not düşmekti amacım, gün gelecek yıllar geçecek bu entriyi okuyup "vay be! ne gereksiz şeyleri sıkıntı etmişim kendime" deyip güleceğim yada yine başlamış olmanın hüsranı ile kendime söveceğim.
  xama
 4. allah'ın belası bir leş ürün. bir arkadaş "if you want to breath like a faggot, smell like a faggot, look like a faggot and die like a faggot; don't quit" demişti.
 5. severek isteyerek zevk alarak ictigim zararlı madde,sanki her şeyi çok hijyenik tüketiyoruz çok sağlıklı yasiyoruzda sigara bunu bozuyomus gibi konuşmaktan vazgeçin . hep başkası mı zehirleyecek beni ?
 6. biricik dostum, iyiki varsın.
 7. görkemli hüznümün yaveri...

  ne o beni bırakıyor, ne ben onu...
  kimseler yokken yanımda o vardı bir tek...

  sağlığa zararlı evet ama kime ne?
 8. kabul etmek gerekir ki, tütün alışkanlıkları arasında en rezili. keyif değil, bağımlılık.

  içinde akla hayale gelmeyecek sebeplerden ötürü (boğaz yakmasın, tadı değişmesin, raf ömrü uzun olsun, böceklenmesin, bir defa yandığında sönmesin vs. aklıma gelenlerden sadece birkaçı) bir ton kimyasalı basıp pazarlıyorlar.

  şöyle tarif edeyim : mesela pipo keyif için içilen viskiyse, sigara ayyaşça son parayla alınmış ispirto ayarında.

  lakin malesef içmekteyiz efendim.
 9. efkârını da söndürebilse insan keşke sigara kadar kolay. parmaklarına bulaşmasa kokusu zift gibi kederin. gözlerinin altına yalnızlık olup oturmasa yokluğu yârin..yüzünde avuçlarının sıcaklığı, bi sigara gibi içten, köz köz yanarak beklemek onu, sigara tüttükçe kesmemek umudu.
  o zaman yansın bütün sigaralar ve durmasin dünya da. o gelmezse yansın dünya da.
  zahle
 10. aklimda o kadar sey var ki keske dumaniyla beraber zihnimden atabilsem dusunceleri