1. kişinin hayatından sadece sigarayı çıkarması ile başarılması imkansız olan eylem , kişinin sigaraya yüklediği anlamların aslında anlamsız olduğuna kendini ikna etmesi ile başlayıp , komple hayata bakış açısını değiştirmesi ile mümkün olabilir ancak.

  hayatınızdan sigarayı değil, sigaradan hayatınızı çıkarın .
  ee
 2. 40 gündür içinde bulunduğum serüven. Hikayemi buradan takip edebilirsiniz.
 3. acılar içinde geçen ikinci haftamı bugün itibari ile doldurduğum eylem. evet bırakmak oldukça zormuş, fakat imkansız değil. yavaş yavaş yeniyorum düşmanımı.
 4. bugün tam 25 gün oldu.ara ara aklıma gelmiyor değil.aklıma geldiğinde kendime artık özgür olduğumu ve çok daha mutlu olduğumu telkin ediyorum çok işe yarıyor.dünyadaki en bağımlılık yapan şey acil satışı yasaklanmalı.
 5. bir dönem 25 günlüğüne gerçekleştirdiğim ve başarısız olduğum sıklıkla düşündüğüm ancak bir türlü cesaret edemediğim eylemdir. zaman zaman gelen sigarayı bırakma isteğimin sebebi ise artık olumsuz etkilerini hissetmem ve keyif almak için değil psikolojik nedenlerle içtiğimi anlamaktır. aslında sigarayı tamamen boş anlarımı doldurmak için içiyorum içmek için gerçekten bundan başka bir sebebim yok.
 6. çoğu bağımlısı gibi benimde başarmak istediğim eylem. ama artık öğrenilmiş kronik çaresizlik seviyesine geldim. belki de 50 defa bırakıp başladım. eskiden 3-4 hafta bırakabiliyordum. artık bıraktığım gün geri başlıyorum.
 7. gerçekleştirebilmek için kendinizle olan iletişiminizi üst seviyede tutmanız gereken eylem. içerken içtim de ne oldu? içmeseydim daha mı kötü hissedecektim? bunun mantığı ne? kötü mü kokuyor bu? gibi basit sorularla başlayarak fakat sürekli cevaplayarak yapılması gerekiyor.
 8. eski bir dostun dediği gibi "sigara bırakılmaz, sigaraya ara verilir. ölmediğin sürece.". bıraktığını zannedersin ancak hiç aklında olmayan bir günde öyle bir tokat yersin ki bir sigara içmezsen beynin yerinden çıkacak gibi olur. sanki davul olacaksındır da tek tokmakla patlayacaksındır. içeceksindir.

  ve george best(bkz: george best) kardeşin sözleriyle son noktayı koyalım "1969'da içki, sigara ve kadınları bıraktım. hayatımda geçirdiğim en kötü yirmi dakikaydı."
 9. hiçbir zaman düşünmediğim bir şeydir. niye bırakayım ki?
 10. 11 ay oldu bırakalı. daha sağlıklı hissediyorum falan ayaklarına gitmicem hiç. yok daha iyi merdiven çıkıyorum yok yemeklerden daha iyi tat alıyorum falan bunları geç gitsin. damarlarımı tıkamıyorum artık arkadaş. mal gibi onlarca para vererek damarlarımı tıkamıyorum artık. kalbimin ritmini bozmuyorum. ilerde anjiyo olma riskimı azaltıyorum. ha bunlara artı olarak bi de leş gibi kokmuyorum. yemek üstü olmadan, alkolle beraber yakmadan, kahvenin dumanına karışmadan nasıl olucak diyodum tek derdim bu 3 şeydi. valla misler gibi de oluyor. çoğu insanın derdi de bu 3 şey zaten. çevremde en az 3 4 kişiye de bıraktırdım. sen de dene sevgili olur. ileride hastanelerde dolaşmak istemiyorsan sen de dene. bırak gitsin..