silmarillion - j.r.r. tolkien - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.13)
silmarillion - j.r.r. tolkien
tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. kökleri hobbit'ten önceye uzanır ve yüzüklerin efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. elflerin en beceriklisi olan feanorun yarattığı üç silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek orta dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.


 1. sahaftan alırken dikkat etmediğim, elimdekinin ilk 60 sayfası olmadığından okuyamadığım kitap. ^:varolmayanlar^
 2. başlangıçta isimler arasında kaybolup, "dur şu şuydu, şu bunun kızıydı, lan bu kimin nesiydi?" soruları arasında kaybolmama sebep olan kitap. bide kitabı okurken açıyorum detaylı bir orta dünya haritası "kim nereye göçmüş?, kim nerden sürülmüş?, o dağ yapılmış da niye yapılmış? sorularıma cevap bula bula ilerliyorum. öyle bir dünya içine girdim ki kitap bittiğinde işsizliğimle başbaşa kalmaktan korkuyorum. bence orta dünyaya ilgi duyan herkes okumalı.
 3. okunmayı bekleyen o kadar kitap varken dönüp dolaşıp tekrar okunan, can sıkıldıkça rastgele bir bölümün açılıp okunduğu destansı kitap.

  sen neymişsin be tolkien.
 4. lotr sonrası macera ve aksiyon arayanları pek tatmin etmeyebilir. kesinlikle en az iki defa okunması gereken bir eserdir. isim hafızası kötü olanlar epey güçlük çekeceklerdir. kimin ne olduğunu anlamak hatırlamak epey zordur.
 5. orta dünya halklarının bir kutsal kitabı olsaydı o kitap şüphesiz silmarillion olurdu. her şeyin başlangıcından ikinci çağa kadar olan binlerce yıllık bir süreci destansı bir üslupla anlatan bu kitap şüphesiz her orta dünya hayranının -tercihen hobbit ve yüzüklerin efendisi'nden sonra- okuması gereken bir kitaptır.
 6. okuyacakların kitaba başlamadan önce zihinlerini temizlemesi gereken kutsal kitap. özellikle benim gibi dikkati çabuk dağılan biriyseniz yer yer kitapta kaybolabilirsiniz. çok uzun zamandır elimde olmasına rağmen yakın zamanda ancak düzgünce başlayıp bitirebildim. ki o zaman da bitirebildiysem sebebi hafiften inzivaya çekilmiş olmamdır büyük ihtimalle.

  ayrıca (bkz: peter jackson) kişisinin filme çekemeyeceği kitaptır.
  wtnv
 7. aşırı fazla sayıda karakter içeren bir kitaptır.karakterleri unutmamak için okurken ayrı bir kağıda isimlerini kim olduklarını yazmanız işinize yarayacaktır.
  film çekilme konusunda ise üçleme değil en az 6-7 filmin gerektiği kitaptır.bu yüzden sinemada yayınlanması biraz zor.
 8. bir metinde mi okumuştum yoksa ekşi'de mi okumuştum şimdi anımsayamadım ama ''orta dünyanın incil'i '' diye bir yazı vardı , bu kitap için daha iyi bir tanım sanırım düşünemezdim. bunun filmi çekilsin, filmini izledikten sonra film izlemeyi bırakabilirim sanırım. nirvanam bu kitap arkadaş. gideyim de iki bitmemiş öyküler okuyayım,sabahın köründe manyak mıyım neyim.
 9. hakkında blind guardian tarafından nightfall in the middleearth adında bir konsept albüm yapılmış olan orta dünya incili.özellikle the curse of feanor dinlenmeye değer bir şarkıdır,kitabı okuyanlara çok güzel duygular yaşatır
 10. j.r.r. tolkien e hayranlık uyandıracak. orta dünyanın yaradılışını ve mitlerini anlatan sanat eseri. 3 bölümden oluşur ainulindale, valaquenta ve quenta silmarillion olmak üzere.

  kitabın ilk bölümü ainulindale orta dünyanın yaratılış hikayesini anlatır ve din kitaplarının bir çoğundan fikir alınmıştır. (hatırlamıyorum ama sanırım christopher tolkien in bir açıklamasında iskandinav, yunan mitlerinden ve din kitaplarından alıntılar olduğunu söylemişti bir yerde)

  ikinci bölüm olan valaqeunta da valar ve maiar hakkında bilgi verir. bunları tarif edecek olursak yine yunan mitolojisinden god ve demigod olarak açıklayabiliriz en iyi tabirle. aslında tam denk düşmese de.

  üçüncü bölüm ise bu giriş bölümleri tanıtımlarından sonra esas hikaye ve mitleri anlatmaktadır.

  ayrıca bulunabilirse 6,45 yayınlarından çıkan versiyonlarının tercih edilmesi sizi kitaba ve fantastik dünyaya daha kolay sokacaktır. önsözdeki sözlüğe bakma tavsiyesi, okurken uzun aralar verilmemesi ve karşı cinsten uzak durulması hakkındaki tavsiyeye uyulması taraftarıyım.