silmarillion - j.r.r. tolkien - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.13)
silmarillion - j.r.r. tolkien
tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. kökleri hobbit'ten önceye uzanır ve yüzüklerin efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. elflerin en beceriklisi olan feanorun yarattığı üç silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek orta dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.


 1. başlangıçta isimler arasında kaybolup, "dur şu şuydu, şu bunun kızıydı, lan bu kimin nesiydi?" soruları arasında kaybolmama sebep olan kitap. bide kitabı okurken açıyorum detaylı bir orta dünya haritası "kim nereye göçmüş?, kim nerden sürülmüş?, o dağ yapılmış da niye yapılmış? sorularıma cevap bula bula ilerliyorum. öyle bir dünya içine girdim ki kitap bittiğinde işsizliğimle başbaşa kalmaktan korkuyorum. bence orta dünyaya ilgi duyan herkes okumalı.
 2. hobbit ve lotr'dan sonra okunduğunda ufuk açan kitaptır. orta dünya için bir textbook olduğunu söylemek garip kaçmaz. silmarillion ve lotr bağlantısını kurmak için güç yüzüklerine dair'in mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. ama silmarillion'u okumadan güç yüzüklerine dair'i okumayın. dunedain nere, elros kim derken heba olursunuz.
 3. tam anlamıyla orta dünyanın kutsal kitabıdır.

  evren'in yaratılışından yüzüklerin efendisi'nin sonuna kadar anlatır.

  aynı kutsal kitaplardaki gibi kıssalar vardır.

  ayni kutsal kitaplardaki gibi yüce bir uslup bulunur.

  başları 30 fil ağırlığındadır,sonradan hafifler.
  ilk 30 sayfayı 1 ayda okudum. sonrakiler 1 gunde bitti. sonra bi daha okudum ve okudum.

  eldarın en beceriklisi feanor'u, en cesuru fingolfini ve gelmiş geçmiş en cenabet insan turin'i anlatır ve ağlatır.
  gfy
 4. orta dünyanın yaratılışını, 1. ve 2. çağı anlatan tolkien ustasının bize verdiği muhteşem eser, orta dünyanın kutsal kitabı.

  lort ve hobbit'ten çok ağır kitaptır. ilk 100 sayfayı okuyup sıkılmazsanız, kitabı bitirebilirsiniz. kitabı okurken son sayfalarındaki sözlüğü bol bol kullanacaksınız.
 5. henüz yüz küsür sayfasını okumama rağmen beynimi hafiften yakan kitap. o kadar çok isim var ki keşke not alsaydım başta. yüzyıllık yalnızlık'ta da böyle olmuştu sonra yarıda kalmıştı.
 6. j.r.r. tolkien'in yarattığı evreni başından sonuna anlatan kitaptır.

  yazarın ömrü tam anlamıyla bitirmeye ve derlenip basmaya yetmediği için oğlu tarafından derlenmiş, dolayısıyla yer yer anlaşılması güç kısımlar da bulunmakta. yine bu sebeple bağıntılı bir nokta da tüm evreni anlatan bu kitabın, lotr üçlemesinden bile kısa oluşudur. işte bu tamamlanmamışlık, bazı yerlerde kendini hissettiriyor.

  diğer taraftan, kitap ağır dram içermekte olup, okuyanın içini karartır. tabii ki, tolkien'in elinden çıktığı için sıkılmazsınız ama "yazık günah, bu kadar da yapılır mı amk" der ve yer yer ağlayabilirsiniz. konsantre dramdır kısaca.

  o kadar kısa bir kitapta tüm evren anlatılmaya çalışılınca yüzlerce karakterden bahsediliyor haliyle ve bir noktadan sonra kimin kim olduğu karışıyor. sırf bu yüzden arka tarafta soy ağaçları bulunmakta. ha, benim kafam ona rağmen karışıyordu, o ayrı.

  yüzüklerin efendisi, hobbit okumuş ve gerçekten sevmiş kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.
 7. eğer orta dünyayı seviyorsanız sıkılmadan bitirirsiniz ama yeni başlıyorsanız bu kitabı orta dünyaya giriş kitabı olarak kullanmamanızı tavsiye ederim.
 8. yıllar önce aldım fakat bir türlü okumaya başlayamadım. askere giderken yanımda götürücem orda okurum artık. bitirdikten sonra da (bkz: yüzüklerin efendisi) 'ne başlamayı planlıyorum.
 9. orta dunya hakkinda acik kalan noktalari tamamlayan tolkien kitabi. cok fazla isim ve tarih vardir. cesitli hikayelerden olusur. icinde beren ve luthein'in hikayesini de barindirir.
  tolkien'i sevmek icin bu hikayeyi okumak ve tolkien ve esinin mezar tasina bakmak yeterlidir.

  http://www.americantolkiensociety.org/photogallery2/tombstone.jpg
 10. basılı kitabına sahip olsam da kalınlığından dolayı taşımak zor olduğundan bana ekitap okuyucu aldırmayı ve yeniden kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı başaran eser. bir çırpıda okuyup bitirmektense sindire sindire okumakta fayda var. her ne kadar temelini oluştursa da ağırlığı ve kapsamı dolayısıyla orta dünya'ya yeni başlayacaklar için ilk okunacak kitap olmamalıdır.