• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.59)
Yazar paulo coelho
simyacı - paulo coelho
paulo coelho'nun 25 yıl önce kaleme aldığı ilk romanı simyacı, çeyrek asırlık macerasını tamamladı. kitabın abd'deki basımının ardından tam 271 hafta boyunca new york times'ın çok satanlarında kalarak eşi görülmemiş bir rekora imza atan simyacı, tüm dünyada olduğu gibi türk okurları da şaşırtacak bir sürprizle doğum gününü kutluyor.25. yıla özel, ciltli ve kutulu baskısı yapılan simyacı çıktı..(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. her okunduğunda yeni bilgiler edinilebilecek kadar derin olmasına karşın okunması kolay, güzel bir kitap.
 2. kitabı tek oturuşta son sayfasına kadar adeta soluksuz okumam sonrası, arka kapağını da kapattım. öylece hareketsiz kaldım. sonra aklıma, çok sevdiğim mevlana'nın mesnevi'sinin kıssalarına ne kadar benzediği geldi. arka kapağını okumaya başladım ve bu mükemmel eserin yazarı paulo coelho'nun hikayeyi yazarken mesnevi'deki bir hikayeden etkilendiğini okudum.
  kişisel görüşüm, bu nadide eserin 10-15 yaş aralığına okumasının tavsiye edilmesinin yanlış olduğudur. bu eser okunmadan önce kişisel bir birikim gerektirir. mesnevi, bu eserden önce okunmalı, felsefesi anlaşılmalıdır. bu sayede bu eser okunan 'basit' bir hikaye kitabı olmaktan kurtarılacak, okuyucusuna yeni ufuklar açacaktır.
  !---- spoiler ----!

  "bir şeyi gerçekten istersen," demişti yaşlı adam ona, "onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar"

  !---- spoiler ----!
 3. bana göre herkesin okuması gereken kitaplardandır.
 4. !---- spoiler ----!

  "kötülük,insanın ağzına giren şeyde değil;oradan çıkandadır."

  !---- spoiler ----!
 5. beğemediğim kitaplardan biri. sanırım bende bir sıkıntı var fakat nedenini bilmediğim halde keşke okumasaymışımda zamanımı başka birşeye harcasaymışım hissi bıraktı bende. kaç sene oldu hala keşke zamanımı onunla harcamasaymışım diyorum.
 6. "seni seviyorum, çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı."
 7. insanın hayatında 3 döneminde de okuması gereken kitaptır. küçük prens gibi her yaş döneminde farklı anlam çıkartırsınız.
  ayrıca kitabın vermek istediği ana fikir çeşitli kitaplara konu olmuştur. mesela serdar özkan'ın kayıp gül kitabı. simyacı,martı ve küçük prens karışımı bir kitaptır. üç kitapla da benzerlik gösterir.
 8. bitirdiğinizden oturup en az 10 dakika uzaklara bakarak düşünmenize yol açan, insanı farklı pencerelerden bakmaya yönelten kitaptır.
 9. şahsıma en ufak bir katkısı olmayan kitap. belki de hikayeyi bildiğimdendir kim bilir.
 10. ilköğretimdeyken alıp okuduğum kitaptır. yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazanıyordum ve heyecanlıydım da. kitapları sevmemi sağladı simyacı diyebilirim.
  daha sonra paulo coelho'nun hiçbir kitabını alıp okumadım, merak da etmedim aslında. simyacı ben de özeldi. başka kitabını okuyup hayal kırıklığı yaşamak istemedim. belki de onun yerini başka kitabı alsın istemedim, bilmiyorum. ancak bir şey biliyorum, simyacı güzel kitaptır, sevilesi bir kitaptır. okuyun...