• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.59)
Yazar paulo coelho
simyacı - paulo coelho
paulo coelho'nun 25 yıl önce kaleme aldığı ilk romanı simyacı, çeyrek asırlık macerasını tamamladı. kitabın abd'deki basımının ardından tam 271 hafta boyunca new york times'ın çok satanlarında kalarak eşi görülmemiş bir rekora imza atan simyacı, tüm dünyada olduğu gibi türk okurları da şaşırtacak bir sürprizle doğum gününü kutluyor.25. yıla özel, ciltli ve kutulu baskısı yapılan simyacı çıktı..(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. kitabı tek oturuşta son sayfasına kadar adeta soluksuz okumam sonrası, arka kapağını da kapattım. öylece hareketsiz kaldım. sonra aklıma, çok sevdiğim mevlana'nın mesnevi'sinin kıssalarına ne kadar benzediği geldi. arka kapağını okumaya başladım ve bu mükemmel eserin yazarı paulo coelho'nun hikayeyi yazarken mesnevi'deki bir hikayeden etkilendiğini okudum.
  kişisel görüşüm, bu nadide eserin 10-15 yaş aralığına okumasının tavsiye edilmesinin yanlış olduğudur. bu eser okunmadan önce kişisel bir birikim gerektirir. mesnevi, bu eserden önce okunmalı, felsefesi anlaşılmalıdır. bu sayede bu eser okunan 'basit' bir hikaye kitabı olmaktan kurtarılacak, okuyucusuna yeni ufuklar açacaktır.
  !---- spoiler ----!

  "bir şeyi gerçekten istersen," demişti yaşlı adam ona, "onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar"

  !---- spoiler ----!
 2. tek oturuşta bitirdiğim, ağzımı açık bırakan kitap. yukarıda vıcık vıcık mistisizm denmiş, katılmıyorum. bu kitaba mistisizm derseniz dönüşüm - franz kafka'a da insanların böceğe dönüştüğü bilim kurgu kitaplarından biri demeniz gerek. işin özünü kaçırırız yani.

  kitapta mistik ögeler kullanılmış, doğru. dini referanslar gayet fazla, bu da doğru. ancak kitabın özünün önüne geçecek şekilde bir şekilde bulmadım ben bunları.

  !---- spoiler ----!
  kitapta insanın hedefine ulaşması için gerekli motivasyonu nerede araması gerektiği çok hoş açıklanmış. hatta öyle diyebilirim ki, bu okuduğum en güzel kurgulardan birisiydi. gerek bilge kral, gerek simyacı, gerek çölün kendisi. müthiş bir metafor örgüsü kurmuş paul coelho

  çölde değişen tek bir şey vardır: rüzgar esince kumullar.

  rüzgar eser, kumullar yeniden şekil alır, çöl hep aynıdır. çöl, kitapta hayat yerine kullanılmış. hedefe ulaşırken içinden geçtiğiniz zorlu ama kadim yol. dünyanın başından beri böyleydi, hala böyle. görünüşü değişse de aynı şey. onunla barış içinde olmak, onu anlamak, öylece kabul etmek zorundasınız. yoksa barınamazsınız. çöl elbette kurak, insan yaşamına elverişsiz çirkin bir yerdir. ama önemli olan onun dilini anlamak, güzel yanlarını görebilmek, onu o olarak kabul etmek. kendiyle ve hedefine ulaşırken geçtiği yollarla barışık olmak.

  simyacı, hayatta bir şeyler öğrenebildiğiniz yegane bilgi kaynağı. ve o bile bilgileri size hibe etmiyor. size öğrenmeniz için yol gösteriyor. kapıyı gösteriyor, içeri siz giriyorsunuz. kitapta ilk gözüktüğü andan itibaren karizmatik ve bilge bir kişi olduğunu anlıyorsunuz.

  bunların hepsinin yanında, sadece hedefe giden yolda olmanın bile ne kadar onurlu bir şey olduğunu anlatıyor. billuriyeci adam, arap kızı, ingiliz simyacı, çingene kadın, bilge kral... hepsi hayatta karşılaştığınız mutluluk veren birer kilometre taşı. ve yola düşmediğiniz sürece bunların hiçbirini göremiyorsunuz. mutluluk size oturduğunuz yerden gelmeyecek, çıkın ve onu arayın. bulamadım diye de üzülmeyin, çünkü sadece yolda olmak bile yeterince mutluluk verici. yeter ki doğru perspektiften bakmayı bilin. insanin kendi hazinesini bulması budur.
  !---- spoiler ----!

  son olarak:

  !---- spoiler ----!
  belki de tanrı, çölü insanlar hurma ağaçlarını görünce sevinsinler diye yarattı.
  !---- spoiler ----!
 3. insanın hayatında 3 döneminde de okuması gereken kitaptır. küçük prens gibi her yaş döneminde farklı anlam çıkartırsınız.
  ayrıca kitabın vermek istediği ana fikir çeşitli kitaplara konu olmuştur. mesela serdar özkan'ın kayıp gül kitabı. simyacı,martı ve küçük prens karışımı bir kitaptır. üç kitapla da benzerlik gösterir.
 4. ilköğretimdeyken alıp okuduğum kitaptır. yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazanıyordum ve heyecanlıydım da. kitapları sevmemi sağladı simyacı diyebilirim.
  daha sonra paulo coelho'nun hiçbir kitabını alıp okumadım, merak da etmedim aslında. simyacı ben de özeldi. başka kitabını okuyup hayal kırıklığı yaşamak istemedim. belki de onun yerini başka kitabı alsın istemedim, bilmiyorum. ancak bir şey biliyorum, simyacı güzel kitaptır, sevilesi bir kitaptır. okuyun...
 5. okumak için hep geç kaldığımı düşünmüştüm ancak hayatımda daha doğru bir zamanda okuyamazdım diyorum şimdi de. öyle güzel bir denkgeliş.

  başta sanki zorlanacağımı düşündüm ama çok rahat akıcı ve anlaşılır gitti kitap. durup durup, bunu kaçıramam, bunu iyi anlamalıyım, bunu unutmamalıyım diyerek, defterime uzun notlar almam gerekti.

  bitirdiğimde benim de yüzümde kocaman bir gülümseme oluştu ve kapağı kapatamadım bile. dönüp ilk bölümü tekrar okudum ve gülümsemem daha da büyüdü.

  !---- spoiler ----!
  "her şey bir ve tek şeydir. ve bir şey istediğin zaman bütün evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar"
  !---- spoiler ----!
 6. ... ve insanların yürekleri böyle olur. ulaşmaya layık olamadıklarını ya da ulaşamayacaklarını sandıkları için en büyük düşlerini gerçekleştirmekten korkarlar. dirilmemek üzere sona ermiş aşklar, olağanüstü olabilecek, ama olamayan anlar, keşfedilmesi gereken, ama sonsuza dek kumların altında kalan hazineler daha aklımıza gelir gelmez bizler, yürekler, hemen ölürüz.
  *
  her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen mutlu insan olursun. geçmişin dersleri ve geleceğin düşleri ile şimdide yaşa.
  *
  yüreğine acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek kesinlikle acı çekmez.(ilk cümlesini zamanında tarih öğretmenim söylemişti, ilk baş kabul etmesem de ,istemediğim olayların olacağını düşünürken kendimi daha fazla yıprattığımı fark ettim.)
 7. her okunduğunda yeni bilgiler edinilebilecek kadar derin olmasına karşın okunması kolay, güzel bir kitap.
 8. !---- spoiler ----!

  bazen aradığın şey ayağının dibinde de olsa onu bulman için tüm dünyayı gezmen gerekebilir

  !---- spoiler ----!
 9. kendini defalarca okutan, her defasında insana yeni bir şeyler katabiilen nadide eser, 25. yıla özel can yayınlarının baskısı da pek güzel olmuş doğrusu.
 10. lisedeyken kimya dersinde hocamızın okumamızı istediği ve sınavda 10 puanlık "simyacı kitabını okudunuz mu?" sorusunu sorduğu kitap.
  okumuştum. sonra bir daha okudum. bir daha ve bir daha. kişisel rekorlarımda en fazla okuduğum kitap olarak yerini aldı. 2. sırada ise (bkz: martı)