1. sinefil: sinemasever (kökeni fransızca cinéphile sözcüğüdür). sinemaya ve filmlere tutkuyla bağlı insanları betimleyen bir terim olarak kullanılır. sinemayla ve filmlerle ilişkisi tv'den film izlemek ya da en popüler filmleri aktivite amaçlı sinemada izlemekten ibaret olanlar için pek anlaşılabilir bir tutku değildir aksine "hastalık" olarak bile görülebilir.

  sinefil kişi hayatın gerçeklerini filmler aracılığıyla algılar ve yorumlar. sinefil için filmler, hayatın büyük resmine dışarıdan bir bakış fırsatıdır. sinefilin temel gıdası filmlerdir. film izlemekten asla sıkılmaz ya da yorulmaz.

  kişisel olarak sinema ve filmler vazgeçilmezim oldu hayatta. filmleri sinemada izlemeyi, hatta festivallerin o büyülü ortamında, benimle aynı hazzı paylaşan insanlarla birlikte izlemeyi sevdim hep. o yüzden youreads'te sinemayla ilgili yorum, birikim ve bilgi dağarcığını paylaşan (iyi ki de yapan) yazarları mutlulukla takip ediyorum.

  psikanaliz ve sinema yazısına da göz atmanızı öneririm.
 2. dört senedir pençesinde olduğum illet. hafta sonları ev arkadaşım gitse de h.g. clouzot, kobayashi, billy wilder gibi zatların filmlerini izlesem diye bekliyorum artıkın. sinema çok güzel, gelsenize.
 3. film izleme işini artık profesyonel derecede yaptığı için etrafındakilerce ılımlı karşılanması gereken insan. bu işin asosyallikle, işsizlikle, yalnızlıkla, psikopatlıkla ilgisi yok. fakat yan etkilerinde bütün bu saydıklarımın yeri var.
  ayrıca sinemaya olan ilgisi sadece izlemekten ibaret değilse de tadından yenmez bir dünyaya atılır.
  sde