sinornithosaurus - youreads

  1. erken tebeşir döneminde (124 - 122 milyon yıl önce) çin'de yaşamış tüylü ve etçil dinozor türüdür. theropod alttakımından dromaeosaur familyasına mensuptur.

    sinornithosaurus'un vücudu kısa tüylerle kaplıdır. yetişkinlikte boyu 90 cm ila bir metre arasında değişir. iki ayağı üzerinde hareket eden ve hızlı koşabilen bu hayvanın kuyruğu ve ön ayakları uzun kuş tüyleriyle kaplıdır. ön ve arka ayaklarındaki parmakları ve pençeleri sayesinde kolaylıkla ağaçlara tırmanabilir. kas yapıları güçlü kanat çırpma fonksiyonu için yeterince gelişmiş değildi, fakat hava akımından yararlanarak planör uçuşları yapabiliyorlardı.

    sinornithosaurus fosillerinin verdiği bilgiler, kuşlarla dinozorlar arasındaki evrimsel geçişe ve dinozorlar hakkındaki yeni detaylara ışık tutmuştur; sinornithosaurus'lar, 1999 ila 2001 yılları arasında çin'de bulunan ilk kuş tüylü dinozorlardan biridir. ilk fosiller, aynı zamanda bu hayvanların gerçek renklerinin kızıl kahverengi üzerine gri, siyah ve sarı renklerle bezeli olduğunu ortaya çıkardı. yine, 2009 yılında bir sinornithosaurus kafatasında yapılan araştırma sonucunda, bu hayvanların ilk zehirle öldüren dinozorlar olabilecekleri kanısına varıldı.