1. kafatası kemiklerinde içi hava dolu boşlukların buruna doğru açılan ağızlarının iltihapla dolması. acayip sümüklü oluyorsunuz ve bazen baş ağrısı, bazende göz altı kısımlarında ağrı oluyor. şu an sol gözümün altı zonkluyor.
 2. uzun saçlara sahipken bu durumdan çok muzdariptim. iki haftada bir salya sümük dolanırdım ortalıkta. kendimce çözümler buldum: doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanın yanında, kafamı sıcak tutmaya çok özen gösterdim. saçlarımı yıkadıktan sonra iyi kurutmaya dikkat ettim. ama bir şekilde oldu ki sinüzitten ötürü hastalandım. çabuk atlatabilmek için, özellikle kışın dışardayken de içerdeyken de beremi hiç çıkarmadım. saçlarım kuru olsa bile kafama saç kurutma makinesi tuttum. ve daha kolay atlattığımı fark ettim.
  sinüzit kaynaklı burun tıkanıklığı içinse küfür etmekten başka bir şey yapamadım. insan kendi sesini tanıyamıyor o ney öyle ya.

  neyse ki saçlarımı kısacık kestirdim.
 3. veganların yakalanmadığı hastalık. siz de vegan olun kurtulun, bunun bir kaç sebebi var;

  -veganlar ekseriyetle yoga yapar ve yoga'da burun lavajı vardır, nedir derseniz? neti pot adı verilen bir aparatla burun lavajı yapılır. özetle burnun bir deliğinden tuzlu karbonatlı su geçirilir diğer deliğinden boşaltım sağlanır. hani denizde yüzersin ve nefes yolların açılır ya öyle bir şey. yoga zaten nefes yollarını düzenleyen egzersizlerden oluşurken, bu lavaj ile sinüziti geçtim grip nezleye bile yakalanmazlar. üstelik horlamaya da son.
 4. yazarken küfür kullanmayı sevmem ama okkalı küfürü hak eden bir hastalıktır bu. yaşayan bilir. özellikle de kronik sinüzitten mustaripseniz, ağzınızdan küfür eksik olmaz.
  üstelik yaz kış saçını kurutmadan asla ve asla durmayan, kışın bere şapka eksik etmeyen, her türlü sinüs yıkama aparatlarını almış ve kullanmış, düzenli olarak kullanan bir insan olmama rağmen yılda en az 3-4 kez antibiyotiklik hale geliyorum.
  şu an sol gözümün arkasında biri balyozla kafama vuruyor sanki. hep de aynı yeri vuruyor şerefsiz.
  düşmanıma dilemem o derece.