• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
sıradışı filozoflar - mel thompson, nigel rodgers
kafası karışmışlar için felsefede bir rehber arayanlar uyarılmalıdır.felsefe bir yandan aydınlatırken bir yandan da yanlışa yönlendirebilir ve yanıltabilir. descartes'ın dediği gibi, "en büyük ruhlar en büyük erdemler kadar en büyük erdemsizliklere de yeteneklidir."sıradışı filozoflar felsefenin tehlikelerini araştırıyor ve felsefecilerin bazen kötü, bazen üzücü, arada bir büsbütün delice davranışlarının düşünceleri ile tamamen bağlantısız olmadığını gösteriyor. rousseau, schopenhauer, nietzsche, russell, wittgenstein, heidegger, sartre ve foucault... kitapta yer alan bütün bu büyük felsefecilerin hayatları okura gösterecektir ki, akıl yaşamı zorunlulukla akıllıca bir yaşama götürmez. o halde, yaşamımızı nasıl sürmemiz gerektiği üzerine öğütlerini almadan önce, bu en büyük felsefecilerin kendi hayatlarını nasıl yaşadıklarına ve yaşamdaki seçimlerinin düşüncelerini nasıl doğruladığı ya da yalanladığına bakmak iyi olabilir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. bir tarihçi olan nigel rodgers ile bir felsefeci olan mel thompson'un yazdığı eğlenceli kitap. bu filozofların hepsinin tek ortak yönü olduğunu görüyoruz hepsi çok fazla kitap okumuşlar. bunun dışında hepsi ayrı manyaklıklar yapmışlar. türkçeye ithaki yayınlarından çevrilmiş. ben çeviriyi pek beğenmedim. orijinali çok daha iyi bir dile sahip.

    edit: başlık neden taşındı anlayamadım. benim entryim bu kitap hakkında değil orijinali hakkında. bu kitap yalan yanlış türkçeye çevrilmiş hali.