sırça köşk - sabahattin ali - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
sırça köşk - sabahattin ali
'niçin hep acı şeyler yazayım? dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. 'hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?' diyorlar. 'hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir kaşık toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?' (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. !---- spoiler ----!

  ah, ben hayvanları çok severim. bütün canlı mahlukları, hayatı, güzelliği, saadeti severim. bahtiyar bir köpek bile benim içimi sevinçle dolduruyor. ben karanlık şeylerden bahsetmek için dünyaya gelmemişim. içim tatlı, sıcak, neşeli şeyler anlatmak isteğiyle yanıyor.

  hele cümle alem bu köpeğin onda biri kadar rahata kavuşsun, bakın ben bir daha acı şeylerden söz açar mıyım!

  !---- spoiler ----!
  xera
 2. sabahattin ali bu kitabındaki öykülerinde garibanlıklara yer vermiş diğer öykü kitaplarında da olduğu gibi.
  masallar da ise bir öğretmen sevecenliğiyle bir şeyler öğretmeye, anlatmaya çalışmış.
  hikayeleri içimi fazlaca burkmuştur.
 3. '' bol bol hayaller kurup bunların her zaman boşa çıktığını görmeye alışmış bütün insanlar gibi, ressam tevfik de kaderine çabuk boyun eğenlerdendi.''
 4. günü birlik istanbul uçak yolculuğumda okuyup bitirdiğim sabahattin ali kitabıdır. yolculukta sabahattin ali kitabı okumayı seviyorum. çünkü anadolu'nun eski halinin içinde yolculuk yapıyormuş hissi veriyor bana. bazen kitaptan kafamı kaldırıp otobüs veya uçak penceresinden dışarı bakıyorum, bir altının dörtnala yanımdan koşup gittiğini veya doğum yapmak üzere olan bir kadının öküz arabası sırtında çırpındığını görür gibi oluyorum.

  ama bu kitaptaki en sevdiğim hikaye "hakkımızı yedirmeyiz" hikayesidir. günümüz siyasal islamına güzel bir örnektir.