• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
sirkadiyen beslenme - ayşegül çoruhlu
saate bakıp zamanın çok hızlı geçtiğinden yakınırız. zamanı kolumuzdaki saatin gösterdiğiyle bir tutarız. oysa gerçek zaman ölçer, beynimizdeki özel bir merkezdir. vücudun biyolojik saatini ölçen bu merkez anında tüm diğer organlara saati söyler. tüm vücut saatlerle doludur. evet, beyinde, pankreasta, karaciğerde, bağırsakta, tüm hücrelerde ve dna’da dahi birer iç saat vardır. neden bu kadar çok saate ihtiyaç vardır? vücuttaki milyarlarca işlemin düzenli yapılabilmesi için belli bir ritmi takip etmesi şarttır. bu ritmin dışında çalışan organda düzen yerine kaos olur. kaos demek hastalık demektir. kaosu engelleyen şey ise vücudun biyolojik iç saatidir. biyolojik iç saat bizi dış saat ile senkronize eder. iç saatin akordu bozulmamalıdır. iç saat bozulursa hastalanırız. iç saat bozulursa hızlı yaşlanırız. iç saat bozulursa hızlı kilo alırız… evet, sağlıklı beslenmede ne yiyeceğimize yeterince vurgu yapıldı. ancak asıl mühim soru, “ne zaman yiyeceğiz?” sorusudur… kilo almak da kilo vermek de gerçekten bir “zaman” meselesidir. “sirka” etrafında, “diem” gün demektir. sirkadiyen beslenme, günün saatlerine uygun beslenme ve yaşam şeklini anlatır. sirkadiyen ritmi bozmanın bedeli hızlı yaşlanmadır. sirkadiyen ritmi bozmanın bedeli hastalanmaktır. sirkadiyen ritmi bozmanın bedeli kilo almaktır. amanlama her şeydir. zamanlama tıbbın yeni konusudur.

sirkadiyen tıbba hoş geldiniz!

(tanıtım bülteninden)


  1. ayşegül çoruhlu çok değerli bilgileri, oldukça anlaşılır ve akıcı bir dille kaleme almış. verdiği bu güncel ve bilim temelli bilgiler ufuk açıcı.

    oldukça karmaşık ve derin konuları dahi tane tane, sakin sakin anlatıyor kitap. lisede de böyle anlatabilseydi hocalar hücre içi mevzulara, kimyaya pek hakimdik şimdi hepimiz.

    sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam rutinleri “modasını” kilo alıp vermekten, obeziteden, güzel görünmekten çok daha öteye taşıyan; "ne yiyeceğiz?" sorusu kadar ve hatta ondan çok daha önemli sorular olduğuna vurgu yapan ayşegül hocaya saygı ve hayranlık duymamak mümkün değil.