sirkadiyen saat - youreads 1. (bkz: aziz sancar)

  "kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu dna'yı tahrip ediyor ve vücutta bulunan dna onarım mekanizmaları, o kanser hücrelerinin yaşamasını sağlıyor. biz bu mekanizmayı anlamak, aydınlatmak için bir çalışma başlattık. bu mekanizmayı anlayınca onu "inhibe" edip, kanser hücrelerinin normal hücrelerden daha önce öldürülmesini sağlamaya çalışacağız. dna onarımı mekanizmasını aydınlatmak, kanser tedavisi noktasında çok önemli. gayemiz bu mekanizmayı açıklamak. dna onarımının en az olduğu saatler tespit edilerek, kanserle savaşılacak. sirkadiyen saat (günlük ritm) konusunda önemli bir buluş gerçekleştirdik, sirkadiyen saat dna onarımını kontrol ediyor. dna onarımı günün belli saatlerinde artıp, belli saatlerde de minimum seviyeye iniyor.

  amacımız vücuttaki dna onarımının minimum olduğu zamanı tespit edip, kanser hücrelerine ilaç verip, bu hücrelerin ölmesini sağlamak. bu kapsamda çalışmayı öncelikle kalın bağırsak kanseri üzerinden başlatacağız. kalın bağırsağın biyolojisi ve dna onarımı saatleri konusunda daha çok bilgi sahibi olmamız nedeniyle bu kanser çeşidinden çalışmalarımızı başlatacağız. araştırma çalışmalarına 2-3 ay içinde başlıyoruz.’

  sirkadiyen saat, güneş ve deri kanseri
  prof. dr. aziz sancar, sirkadiyen saat konusundaki çalışmalar deri kanserini önleme noktasında da faydalı olacak, bu şekilde hangi saatlerde güneşlenildiğinde kanser riskinin arttığı, hangi zamanlarda azaldığı tespit edilebilecek’ dedi ve konu hakkındaki çalışmalardan bahsetti: ‘fareler üzerinde yaptığımız araştırmalarda sabah saatlerindeki uv maruziyeti sonucu kanser riskinin akşamüstü saat 4'teki tespit ettiğimiz oranlara göre 5 misli daha yüksek olduğunu gördük. yani farelerde deri kanseri riskinin akşam saatlerinde daha az olduğunu belirledik. farelerde ortaya çıkan sonuçlar insanlarda tam tersidir. buna dayanarak, insanlar için sabah saatlerinin deri kanseri riski açısından daha düşük olacağını söyleyebiliriz. yani sabah saatlerinde güneşlenmek, öğlen ve akşamüstüne göre daha az risk taşıyor. ancak bunu kesin olarak söylemek için öncelikle insanlar üzerinde deney yapmamız lazım. bu konuda çalışmalara başladık ve amerikan sağlık bakanlığı’ndan izin aldık, derilerindeki dna onarımlarının gün boyu nasıl olduğunu ölçmek için çalışma yapmak üzere gönüllüler topladık.

  yani dna onarımı konusunda kalın bağırsakta yapacağımız çalışma kanserin tedavisini, cilt üzerinde yapacağız çalışma da kanseri önlemeyi amaçlıyor.’
  abi
 2. sirkadiyen saatin varlığı ilk olarak 1729'da beyinsiz bir organizmada, mimoza çiçeğinde, gösterildi ve ritmi 23 saatti. dış uyaranlar örneğin ışık/karanlık siklusu canlıların biyolojik saatlerini gece-gündüz ritmine uydurur. örneğin insanda uyku uyanıklık siklusu 24 saat değil 25 saattir. dış ortamdan yani ışık/karanlık siklusundan izole edilmiş bir kişi 4 haftada bir gün kaybedecektir.