sivas - kaan müjdeci - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
sivas - kaan müjdeci
11 yaşındaki aslan'ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu ayşe'ye olan aşkıdır. bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur.
kaan müjdeci'nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filminin başrolünde aslan'ı doğan izci canlandırırken, ona köpek çakır eşlik ediyor. oyuncu kadrosunda ise muttalip müjdeci, hasan özdemir, ezgi ergin ve furkan uyar gibi ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren isimlerin yanı sıra ozan çelik, banu fotocan ve okan avcı gibi profesyonel oyuncular da yer alıyor.


 1. 71.venedik film festivalinde jüri özel ödülünü almıştır ilk filmiyle kaan müjdeci. film yozgat'ın yerköy ilcesinde geciyor . burasi ayrıca yönetmenin memleketi. adını ise dövüş köpeği olan sivastan alıyor. filme bir belgesel gerçekliği hakim . cocuk oyuncu aslan'ın performansı tahmin edilemeyecek kadar iyi. yozgatta yasanan günlerden bir kesit sunulmuscasina gercekci ama kurgusuyla senaryosuyla bir o kadar da sanatsal.film sonrası söyleşide kaan müjdeci aslında filmin sıradan bir köy veya dövüş hikayesi olmadığını bir mini devletin tasvir edildiğini söyledi. filmde egemenin yani muhtarın itaat edenler, halk üzerindeki baskisi bunun daha acik hissedildiği bölümler filmin icinde. en etkileyici olan ise aslan'in yani egemen gücün dayattığıyla kendi vicdanı ve masumiyeti arasında kalıp sessizce uzaklara dalışıdır. ayrıca filmdeki tek kadın annedir o da totalde iki dakika bile gözükmez ,sadece fiziksel olarak vardır .şunu kesinlikle söyleyebilirim yılın en iyi filmlerinden . türkiye sineması için büyük bir adım .
  bulut
 2. turk sinemasinda gormek istedigimiz filmlerden ama beni rahatsiz eden hayvanlara eziyet edilmesi. turk sinemasi bu konuda sabikalidir; yol - yılmaz güney , susuz yaz - metin erksan ilk akla gelenler. gecmisteki teknik imkansizliklar bu filmlerdeki hayvan eziyetine hatta oldurulmesine bir nevi aciklama olabilir ama 2014 yapimi bir filmde kopeklerin dovusturulme sahnesi beni gercekten cok rahatsiz etti. o sahneler disinda muazzam bir film orasi ayri tabii.

  edit: filmde kullanilan sahnelerin gercekligi beni cok etkilemisti ve gercek dovus sahneleri sanmistim. kamera arkasi goruntuleri izledikten sonra hayvanlarin zarar gormedigine emin oldum. kullanilan kamera hareketleri ve sesler beni etkiledi sanirim. bu arada kullanilan sesler gercek dovuslerden kayit edilmis. kamera arkasini merak edenler buradan izleyebilir.