• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.32)
six feet under
six feet under bir ailenin hikayesini anlatıyor. görünüşte tamamen, sorunsuz, mutlu mesut akıp giden bir hayatları olsa da, babalarının ölümü (sigara öldürür) hepsinin yaşamlarında bir kırılma noktası oluyor. o güne değin içlerine attıklarını, kendilerine sakladıklarını, eteklerindeki taşları ufak ufak dökmeye başlıyorlar. ve bu sayede biz de ilerleyen günlerde madalyonların öteki yüzlerini görüyoruz. kendilerine tamamen yabancı, kendilerine oldukları kadar birbirlerine de yabancı bu insanlar arasındaki tüm o yüzeysel ilişkiler yumağının yavaş yavaş samimiyete dönüşüne; sahip oldukları mutluluk-normallik-huzur illüzyonunu sorgulamaya başlamalarına el çırparak, hüzünlenerek, şok olarak, çok gülerek tanıklık ediyoruz.


 1. temposu fazlaca ağır olsa da izlediğiniz her bölümden sonra "iyi ki izledim" dedirtecek, sıra dışı bir ailenin hikayesi.

  cenaze işleri ile ilgilenen nate fisher, çok genç yaşta kendisi ile evlenmiş hayatı tanıma fırsatı olmamış bir eşe, idealleri için kendisi ile atışmış ve evi terk etmiş bir büyük oğlana, babasını hayal kırıklığına uğratmamak için tüm hayallerinden vazgeçen ve cinsel tercihini saklı tutan bir ortanca oğlana ve topluca bu aileden nefret eden bir ufak kıza sahiptir.

  dizi başlar ve noluyor demeden nate fisher'ı bir trafik kazasında kaybederiz. annesini büyük oğlan nate fisher jr.'a, biraz olsun bizle kal der, bunları atlatana kadar.

  bu süreçte fisher ailesi önce babalarını, sonra birbirlerini en sonra kendilerini tekrar tanıyacaktır.

  aynı zamanda bu dizi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi finaline sahiptir.
 2. ölümü anlatarak bize hayatı göstermiştir.
 3. bu diziyi izledikten sonra homofobiklikten uzaklaştım. beni değiştirmiş, herkese tavsiye ettiğim bir yapım.
 4. her bir karakterini ayrı, ayrı özleyip, özledikçe son bölüm haricinde rastgele bir bölüm açıp izlediğim, ölümün hayata dahil olduğunu kafama vura, vura anlatmış ara sıra hala anlatmaya devam eden efsane dizi. ayrıca (bkz: you can't take a picture of this it's already gone)
 5. "mmm!"

  güzel bir pasta gibi bitmesin diye ağır ağır ilerlediğim dizidir, kendisi de ağır ilerler, ama sıkmaz, güzel bir kitap gibi her sayfasından sonra sorgulatır.

  bana çok şey öğretti kendisi, zaten hümanist biriyim, her insanın bir zamanlar bebek olduğunu düşünüp onu "kötü" yapanın toplum olduğuna inanırım (hrank dink'in karısının da söylediği gibi) ama bu dizi ile bir adım ötesine gittim. kabullenemediğim bazı şeyler vardı, insan ilişkileriyle ilgili, bazı davranışları yakıştıramazdım, bunun insanı "kötü" yaptığına inanırdım, iyilik ve kötülüğün aynı anda bir insanda bulunamayacağını düşünürdüm; beyaz bir boya kovasına biraz siyah koyduğunuzda rengi değişir, bunun gibi. ama şunu öğrendim; o siyah homojen olarak dağılmayabilirmiş, kovanın kıyısında köşesinde hala saf beyazı bulabilirmişiz.

  dizideki her karakter üstüne uzun uzun yazabilirim; ama bir şey hakkında ne söylenirse söylensin asla kendisi kadar açıklayıcı olamaz, o yüzden keşfedilmesi gereken bir şey diyerek bırakıyorum.
  b-612
 6. izledikten sonra neden daha evvel izlemediğime mi, yoksa bu leziz varoluşçu eserle bundan kelli ne yapacağımı bilemememe mi yakınsam bilemediğim, açık ara yayınlanmış en vurucu eserlerden biri. herhangi bir tv dizisinden beklemeye tenezzül dahi etmeyeceğiniz derecede kaliteli yapım. bırakanlar, izleyin. başlamayanlar, siz çok şanslı insanlarsınız.
 7. yaratıcılığın anlam kazandığı dizidir.sıkılmak mümkün değildir.
 8. anlatmaya kalksan dile dökülemeyecek duygular barındıran, izleyen herkese göre dünyanın en iyi dizileri arasında yer alan dizidir.

  tempo gerçekten ağır, amma ve lakin sabrın sonu selamet.
 9. içinde sessiz bir kaosun olduğu, gerçekleri zaman zaman yüze çarpan dizidir.
 10. dizi bitmesin diye son 5 bölümünü nasıl erteleyeceğimi şaşırdım sözlük. bir cenaze temalı rüyaya daha mecalim kalmadı fakat finali doğum günüme saklıyorum.
  (bkz: kendini şımartmak)

  daha fazla ertelenemeyen final sonrası edit:

  !---- spoiler ----!

  you can't take a picture of this. it's already gone.

  !---- spoiler ----!