• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar kolektif
siyaset felsefesi tarihi - kolektif
zihinlerimizi, çağımızın neredeyse ortak hissiyatı olarak nitelenebilecek çözümsüzlük hissinin yarattığı umutsuzluktan kurtaracak tek şey, kuşkusuz ki siyaset felsefesinin, siyasetin netliğine ilişkin tanımlamalarına dönüp bir kez daha bakmak, siyasal eylemlerimiz ve eylemlerimizin ilkeleri üzerine bir kez daha düşünmek olacaktır. siyaset felsefesi tarihine ilişkin elinizdeki kitapta ortaya konulmaya çalışılan bu türden bir düşünme, iki temel faydayı beraberinde getiriyor: güncel siyasetin değişim rüzgârının yönünü tespit etmek için güne damgasını vuran siyaset anlayışlarının sorunlarını tarihsel kaynaklarından takip ederek keşfetmek; bugün unutulan "iyi yaşam"-siyaset ilişkisini yeniden hatırlatarak, siyasal varoluşun anlam ve değerine ilişkin özsel bir sorgulamayı gerçekleştirmek.tarihsel ve siyasal analizi ortak bir potada eritmeyi hedefleyen bu türden bir düşünmenin ayırt edici özelliği, geleceğe ilişkin içkin ütopik bir bakışı içinde barındırmasıdır. içkindir çünkü gelecekle kurulmaya çalışılan ilişki geçmişe perde çekilerek gerçekleştirilen geleceğe saf bir yönelme değildir; aksine geçmişten dolanan bir tarih bilinciyle yapılan -yani bir anlamda gelenekleri bütünüyle atlamayan- ama geçmişin tozlu raflarına da saplanıp kalmayan - dolayısıyla nostaljik yönelimlere başvurmayan- bir yolculuğu andırır. yolculuğun temel amacı son'lu bir tarih algısını sorgulayarak geçmişi ve geleceği şimdi'de birleştirebilmek, bu yolla şimdi'de alternatif olanı açığa çıkarabilmektir.walter benjamin'in konuya ilişkin vurgusu bu aşamada hatırlanabilir: "(...) hiçbir olgu, bir neden olduğu için zorunlu olarak tarihsel olgu niteliğini kazanmaz. bu niteliği olup bitişinin ardından, belki binlerce yıl sonra ortaya çıkan koşullar aracılığıyla kazanır. bunu çıkış noktası yapan her tarihçi, olaylar dizisini bir tespih gibi parmaklarının arasından kaydırmaktan vazgeçer. kendi çağının geçmişteki son derece belirli bir çağla paylaştığı konumu kavrar." siyaset felsefesi tarihi (platon'dan ?i?ek'e), tıpkı janus gibi hem geçmişe hem de geleceğe bakarak çağımızın konumunu daha iyi anlamamızı olanaklı kılmakla kalmıyor, aynı zamanda siyasete dair umut duyabilmemiz için tarihte varolan olanakları da gözler önüne seriyor. (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. akademik yahut öznel yararlanma için oldukça iyi bir eser. gelgelelim 900 sayfa. Cinayet silahı gibi. Ama oldukça zevkli okumalar yapılıyor. DoğuBatı yayınlarından çıkmış. Neyse. Genel hatlarıyla içindekiler bölümü ve yazarlarını ekleyeyim kaynak olsun (bu boş başlıklar için felsefeci arkadaşlar göreve!) ;

  I. CİLT (AHU TUNÇEL)

  Platon - nihal petek boyacı

  Aristoteles - nazile kalaycı

  Marcus tullius cicero - pelin atayman erçelik

  Aurelius augustinus - betül çotuksöken

  Farabi - yaşar aydınlı

  İbn haldun - h. Fırat şenol

  Niccolò Machiavelli - kurtul gülenç

  artin luther - kaan harun ökten

  hugo grotius - ali taşkın

  thomas hobbes - önder kulak (bkz: theodor adorno kültür endüstrisi kıskacında kültür - önder kulak)

  benedictus de spinoza - abdurrahman aydın

  john locke - erol kuyurtar

  charles-louis de secondat baron de montesquieu - ahu tunçel

  david hume - örsan k. öymen

  jean jacques rousseau - seyit coşkun

  immanuel kant - özlem duva

  edmund burke - fatih duman

  jeremy bentham - aysel doğan


  II. cilt (kurtul gülenç)

  alexis de tocqueville - kubilay aysevener

  john stuart mill - yıldız silier

  karl marx - bora erdağı

  friedrich willheim nietzsche - buse kemaloğlu & çetin türkyılmaz

  max weber - bener ergüngör

  carl schmitt - toros güneş esgün

  martin heidegger - dilek arlı çil

  walter benjamin - bora erdağı

  leo strauss - funda günsoy kaya

  frankfurt okulu - çetin veysal

  karl raimund popper - gürol ırzık

  hannah arendt - devrim sezer

  albert camus - feysel taşçıer

  louis althusser - taner yelkenci

  john rawis - gülriz uygur

  michel foucault - ferda keskin

  jürgen habermas - murat özbank

  jacques derrida - zeynep direk (ayrıca itü radyosunda şöyle bir sartre incelemesi vardır)

  richard rorty - özgür gürsoy

  charles taylor - aydın müftüoğlu

  alain badiou - savaş ergül

  giorgio agamben - onur kartal

  gayatri chakravorty spivak - utku özmakas

  slavoj zizek - ersin vedat elgür

  judith butler - hülya durudoğan


  not: bir iki bkz. ekledim. onun dışında, bazı kişilerin isimlerini youreads başlığına yönlendirme sıkıntısı olmasın diye burada ki başlıklara göre düzenlendim. önder kulak'ın kurtul gülenç ile yazdığı veya çevirdiği kitaplara da bakılabilir.