snoopy - youreads

 1. adı "snu:pi" ya da "snü:pi" diye okunan, charles m. schulz'un meşhur çizgi dizi ve çizgi roman serisinde charlie brown'ın sevimli köpeğidir. (bkz: peanuts)

  snoopy'nin kendisi ise tam bir hayâlperesttir. düş dünyası gibi duygu dünyasını da uçlarda yaşar. çevresindeki kişilere ve olaylara karşı kâh ilgili kâh ilgisiz kaldığını görürüz onun. bazen maceraperesttir, bazense pek bir üşengeç. bazen âdeta hayatı ve hayatın anlamını çözmenin rahatlığı yüzüne yansımışçasına boşvermiş ve ağırbaşlıdır, bazense muziplikle huysuzluk arasında bir yerlerde dolanır durur. kısacası hayatı istediği gibi yaşayan bir karakterdir o. ayrıca, charlie brown'ın onun sahibi olmasından ziyade onun charlie brown'ın sahibi olması gibi bir tersine dünya durumu vardır aralarında.

  "there's no sense in doing a lot of barkling if you don't really have anything to say."
  "my life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, yet i am happy. i don't figure it out. what i am doing right?"

  kişileştirilmiş bir evcil hayvan karakteri olarak çizgi dizide doğrudan konuşmaz, genellikle jest ve mimiklerle kendisini ifade eder veya ifadeleri çevresindeki insan karakterlerin vasıtasıyla aktarılır. en yakın dostu uçmayı beceremeyen sarı bir kuş olan woodstock'dır. işin içine charlie brown'ı da kattığımızda, çevresindeki en yakın kişilerin yaptıkları işlerde sürekli başarısızlığa uğrayan beceriksiz insanlar oldukları görülür. snoopy bazen pratik aklı ve çok bilmişliği ile işin içinden çıkamadıklarında onlara destek çıkmaya ve yol göstermeye çalışır.

  snoopy, sürekli kulübesinin çatısında uyur ve kulübesinin çatısında gökyüzüne bakarak sürekli düşüncelere, hayâllere dalar. bazen daktilosunu alıp bir şeyler yazmaya çabalar, ama yazdıklarını ya kendisi beğenmez ya da çevresindekiler. bununla ilgili peanuts'ın en beğenilen sahnelerinden biri şöyledir: snoopy, daktilosunu alır ve "tatlı sevgilim, sabah seni özlüyor, öğle vakti seni özlüyor, gece olunca yine seni özlüyorum..." diye başlar yazmaya. derken lucy gelir, yazdıklarına bakar ve der ki "burada net ifadeler kullanmıyorsun ve anlatmak istediklerin müphem kalıyor. bir kadına yazıyorsan daha detaylı ve kesin ifadeler kullanmalısın." lucy'nin bu telkini üzerine "tatlı sevgilim, seni saat 8'de özlüyor, 12'de özlüyor, gece 9.30'dan sonra yine özlüyorum..." şeklinde ifadelerini değiştirir snoopy. ^:gb^