• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.10)
sofie'nin dünyası - jostein gaarder
"benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan sofi, bir gün posta kutusunda "kimsin" yazılı bir not bulur. bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan jostein gaarder, umberto eco'nun "gülün adı"nda ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor. gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan norveçli bir felsefe öğretmeni. "sofi'nin dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında korece, rusça, japonca, arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir. (kitap bilgileri idefix'ten alınmıştır.)


 1. genelde lisede okunmasının sebebi sanırım kitabı okuyanların öss'deki felsefe bölümünden full çekiyor olması. (bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte)
  abi
 2. hala yatagimin basinda yani hemen yani basimda duran bir kitap..bi turlu baslayamadim.sira gelmedi niyeyse
 3. yıllaaarr önce lise hazırlıkta okuduğum, felsefeye dair attığım ilk adım ve bana felsefeyi sevdiren kitap. etkileyici bir çok cümlesinden aklımda kalan yeganesi ise kitaptaki bölümlerden birinin başında yazan:

  "alev alev yanan bir güneşin etrafında dönmekten yorulmuş bir gezegen gibi..."

  ve elbette kant'ın o muhteşem cümlesi:

  "iki şey var ki, ruhumu hep yeni, hep artan bir hayranlık ve müthiş bir saygıyla dolduruyor: üzerimdeki yıldızlı gökyüzü ve vicdanımdaki ahlak yasası."
 4. felsefeyi bir olay örgüsü içinde, merak uyandırarak anlatan kitap. sofie adında ki kızımıza gizemli mektuplar gelmeye başlar ve mektuplarda; felsefi akımlar genel olarak ele alınıp incelenmektedir. bu mektuplaşmalar ayrıca, kısmı bir şekilde de hayatı sorgulamayı da öğretmektedir. 16 yaşları civarında okunması tabii ki daha iyi olur ama bu konularda bilgisi az olan herkesin bir okuması gerekir.
 5. babama göre çocuk kitabıdır. aynı zamanda 7 yaşında, okumayı çözer çözmez okuduğum ilk kitaptır. sonu ayrı bir düşündürücüdür.
 6. batı felsefesi ve mantığı gayet eğlenceli bir dille öğreten kitap. orta okul sonu- lise yıllarında okunması gayet ideal bence. özellikle üniversitede batı felsefesi dersi almadan önce temel hazırlayacak değerde.
  doris
 7. çok geç keşfetmiş olduğum için bir miktar kendime kızdığım roman.

  hala arada sırada açıp rastgele kısımlar okuyorum çünkü felsefeciler ve fikirlerinin güzel bir özeti. yazarı tebrik etmek gerek; felsefeyi bu kadar halk arasına soktuğu ve pek çok kişiye ilham kaynağı olduğu için.
 8. felsefe tarihini anlatmaya çalışan vasat kitap.
  ats2
 9. şu sıralar babil.com'da %51 indirimle 9,8 tlye satılmakta olan kitap. almayı düşünenlere duyurulur.
 10. hemen hemen okuyan herkesi felsefeyi ve filozofları daha yakından tanımaya iten bir kitap sanırım. en azından bende bıraktığı etki tam olarak bu. ee okudun mu araştırdın mı filozofları peki desen ehh işte...