solucan deliği - youreads 1. solucan delikleri uzayda kestirme yollar sağlayan teorik bir tüneldir. bu deliklerle yapılacak galaktik yolculuk düz ve basit mantıkla metro sistemlerine benzer. bir delikten girer, öbür delikten çıkarsınız.. gayet tabii uzay söz konusu olunca bu süre daha kısa oluyor.

  ilk çıktığında geçirgen solucan delikleri fikri çok ses getirmişti.. bunun nedeni bir gün başka bir galaksiye bir metro sistemi kurma olasılığının ortaya çıkması olmuştu.

  solucan deliğinin diğer çıkışları evrenin bir çok egzotik fenomenini barındıran çok tehlikeli bir bölgesinde olabilir.. hatta bir yıldızın çekirdeğinde bile olabilir.

  einstein solucan deliği teorisinin farklı zaman dilimleri yaratacağını düşünüp, solucan deliğinden geçmeye çalışacak her nesnenin, sonunda parçalanacağını düşünüyordu ve formüller ve araştırmalar da solucan delikleri uzun bir süre var olamaz diyor. bunların çok kısa sure içinde yok olacağını, içine çökeceğini ön görülüyor.. burada onu açık tutacak bir güç gerekiyor..

  einstein’in izafiyet teorisi geçirgen solucan deliklerinin var olabileceğini kanıtlar nitelikte. bilim adamları da, einstein'in öne sürdüğü geçirgen solucan deliklerinden farklı delikler olup olmadığını araştırmaya basladı. ancak geçirgen solucan deliklerinin kapanmalarını önlemek için büyük bir güce ihtiyaç olduğunu fark etmeleri uzun sürmedi..

  geçirgen bir solucan deliği acık tutulmalıdır. zira delik çökebilir. yani delik sürekli açık kalmalı. bunu da ancak yeni bir olgu olan negatif madde ya da egzotik madde sağlayabilir.

  henüz negatif madde görülmedi. bunda yer çekimi engelleyen unsurlar olmalı ve gelecekte bir gün negatif maddeyi bulacak olursak solucan deliklerinin kapanması engellenebilir ve andromeda' da bir koloni kurulabilir..
 2. kendisi başlı başına o kadar derin ve ilginç bir konu ki, "neden buna solucandeliği ismini vermişler?" diye merak edecek fırsatım bile olmamış, onu fark ettim geçenlerde. hakikaten, neden "solucan"dı? durup düşününce alakasız gibi geliyor ama aslında değil. çok yaratıcı ve basit bir tasvirden geliyor.

  "solucandeliği" nin isim babası john wheeler. çıkış noktası ise elmalardaki solucanlar. ama şimdilik solucanları bir kenara bırakıp, bir de karıncalara geçelim. elmanın yüzeyinde yürüyen bir karınca düşünün. bu karınca için o elmanın yüzeyi evrenin bütünüdür. eğer ki bu söz konusu elmanın içinden bir de solucan geçmişse, karınca dostumuzun elmanın bir noktasından öteki noktasına gitmek için artık iki alternatifi olur. birincisi yüzeyde dolanmak. ikincisi ise solucanın açmış olduğu deliğin içinden geçerek gitmek. solucandeliği alternatifi elbette ki daha kısa; hatta karıncanın elma evrenindeki en kısa yol bu. lakin şöyle de bir durum var ki, solucandeliğinin içinden geçtiği elmanın iç kısmı karıncanın evreninin bir parçası değil. çünkü karıncanın evreni bu elmanın iki boyutlu olan yüzeyi. elmanın üç boyutlu bütünsel yapısı değil. elmanın iç kısmı da dolayısıyla bir üç boyutlu ya da hiperuzay oluyor bu durumda. elmanın iç yüzeyi karınca evreninin bir parçası değil, evet. peki ya deliğin başlangıç ve bitiş noktalarının yüzeyle kesiștiği noktalar? çünkü deliğin iç çeperleri de tıpkı yüzey gibi iki boyutlu; bu iç çeperlerin ve giriş çıkışların elma yüzeyiyle kesiștiği noktaların da karınca evrenine dahil olması gerekmez mi? gerekmeli gibi duruyor, ama değil. bu kısımlar karınca evreninin bir parçası değildir; karıncanın kendi evreninde a noktasından b noktasına ulaşma amacına hizmet eden bir kısa yoldur. iki yakayı bağlayan bir köprü gibi.


  velhasıl ismi buradan geliyor. yapısı hakkında da bildiklerimi özetleyebileceğim ve anlaşılır şekilde ifade edebileceğim seviyeye ulaştığımda, bu yoruma eklemeler yapabilirim.