sophie scholl the final days - marc rothemund - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
 1. afiş
  mutlaka izlenmesi gerekli filmlerden.

  almanaya' daki faşist hitler rejimine karşı direniş gösteren beyaz gül isimli öğrenci grubunda aktivist olan scholl kardeşlerden sophie scholl' ün son günlerini anlatan gerçek bir hikaye.

  despot bir yönetime karşı dik duruşundan ödün vermeyen gençlerin özgürlük ve gelecek kuşakların refahı için kendi rahatlarından ve canlarından ne kadar kolay vazgeçebildiklerini izlerken kendimizi sorgulamamız gerekli.
  faşist, despot yönetimlerin en korktukları silah özgür düşüncenin kelimelerle ve sözcüklerle eyleme geçmiş halidir işte filmde de bir grup gencin bu silahı kullanmalarından rahatsız olan faşistlerin saldırılarını görüyoruz. filmde en dikkat çekici sahne sophie' nin gestapo robert mohr ile girdiği diyaloglar bana hiç yabancı gelmiyor zaten aynı zihniyete sahip bir yönetim altında yaşadığımız için filmdeki bir çok sahne bize tanıdık. örneğin, adaletin olmadığı görkemli adalet sarayı, zorlama suçlar icat etmek, kişileri rahatlıkla vatan haini ve terörist ilan etmek biz bu durumları bizzat yaşıyoruz.

  tarih haksızlığa direnen, vicdanlı, özgür insanları yazıyor.