• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.10)
spartacus
ilk gösterimini 22 ocak 2010'da starz'da yapan abd yapımı televizyon dizisi. dizide, mö. 73-71 arasında roma cumhuriyeti'ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan trakyalı gladyatörden esinlenilmiştir. dizinin yönetici yapımcıları steven s. deknight ve robert tapert spartaküs'ün yaşamının gizli ilk dönemlerinden tarihsel kayıtların başlangıcına uzanan olayları yapılandırmaya odaklanmıştır. dizi şiddet görüntüleri, ağır cinsel içerik ve argo içerdiği için tv-ma olarak sınıflandırılmıştır. (wikipedia)


 1. 1. sezon= spartacus: blood and sand
  1,5. sezon=spartacus: gods of the arena (prequel niteliktedir)
  2. sezon= spartacus: vengeance
  3. sezon= spartacus: war of the damned (final sezonu)

  sadece ilk sezonda izleyebilme fırsatı bulduğumuz, spartacus karakterini oynayan andy whitfield 11 eylül 2011 de lenfoma kanserinden dolayı ölmüş, ikinci sezon itibarı ile de liam mcintyre yerine aynı rolü aynı başarı ile canlandırmıştır. dizi, savaş sahneleri olsun, tarihin akışına uygunluğu olsun, karakterlerin oyunculuğu olsun nereden bakarsak bakalım başyapıt niteliğindedir.

  !---- spoiler ----!

  whatever happens to my people, it happens because we choose for it. we decide our fates; not you, not the romans, not even the gods.

  !---- spoiler ----!
 2. efsaneyi bire bire yakın anlatmaya çalışmış tv dizisi.1.sezonun ardından andy'nin (spartacus) kansere yenik düşmesi sonucunda vefat etmesi diziye ayrı bir hüzün katsa da yerine gelen (bkz: liam mcintyre) başarılı bir oyunculuk sergilemiştir.gözümde gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizidir.hala izlerim.
 3. tarihi konulu hangi türde yapım olursa olsun izlemeye çalışırım. arkadaşımın tavsiyesiyle de diziye başladım. 1. sezonu kısa bir süre içinde bitirdim. bence dizinin en çarpıcı yönünden birisi de rahatsız verici olsada o dönemi olduğu gibi aktarmasıdır. andy whitfield'ın öldüğünü duyunca şok oldum yani haberlerde mutlaka görmüşümdür ama pek fazla dikkatimi çekmemiştir.
  spartacusu canlandıracak yeni oyuncaya nasıl alışacağım diye düşünürken liam bu rolü layıkıyla yerine getirmiştir ama yine de insan andy' i aramıyor değildi izlerken. her neyse lafı fazla uzatmadan, hayatım boyunca izlediğim en etkileyici dizidir ve de finaline sahiptir.
 4. tarihçi değilim ama sanırım o tarihlerdeki insan yaşamı,hayata bakış açıları oldukça gerçeğe yakın aktarılmış.
 5. the bringer of rain! The slayer of theokoles! the thracian!
  champion of capua! King spartacus!
  gördüğümüz üzere birçok isimle anılır aslan abimiz.
  dizi gerçekten çok güzeldir.

  spartacus için izlemeseniz bile gannicus için izlersiniz.

  ayıqss
 6. !---- spoiler ----!

  gönlümüzde yaşıyorsun varro !

  !---- spoiler ----!
 7. çok izledim tamamını, lakin her şeye rağmen her zamanda izlenebilecek bir dizi. 1. dölüm sonrası andy whitfield karakterinin yeni haline alışmak çok zor oluyor. hele hele hikayesi üzerine o diziye devam etmek daha tuhaf bir hisse bürünmenize sebep oluyor. asıl anlatılmak istenen mücadelenin büyük bir gerçeklikle vurgulandığını düşünüyorum. dizi de her duyguya yer verilmiş ve bazı sözleri insanın içini delip geçen cinsten evet. gannicus gülüşü ise efsane güzellikte.