1. y kadar yaşam süreniz vardır. gençken spor yapmak için x kadar zaman harcarsınız.

  sonra da y+x yıl yaşadım diye sevinirsiniz.

  birnevi zamanı gençlikten yaşlılığa aktarma hilesi.
 2. genc yasta kamburu cikanlarin camur attigi eylem. muzik ruhun gidasi ise, spor da bedenin gidasidir.
 3. sanirim seratonin endorfin falan biseylerin salgisini artiriyormus mutlu hissetmemiz ondanmis. bunalimdaki arkadaslara tavsiye ederim.
 4. antik yunan'da bile beden sağlığını aşan ölçüde önemi fark edilmiş sporun.

  kalp atım sayısının belirli değerlere geldiği kardiyo yönü olan sporların yapılması daha sağlıklı. elbette o yapılan sporu desteklemek adına güç ve ağırlık egzersizleri yapılır hatta yapılmalıdır ama dünyada da artık terk edilen sadece ağırlık kaldırmaktan ibaret bir spor anlayışı çok da sağlıklı değil ya da en azından o kadar zaman ve emeğin sarf edilmesi durumunda alınan sağlık katkısı görece diğer sporlara göre oldukça düşük.

  yapılan spora göre uygun ağırlık antrenmanları demiştik, açmamız gerekirse; sporcunun hem ilgili alanda ki performansını arttırır hem de sakatlıklardan korur. dolayısıyla çok yararlıdır. amacın salt belirli bir ağırlığı kaldırmak, belirli bir kas büyüklüğüne erişmek olduğu limitleri zorlayan durumlardaysa tam tersine sakatlığa neden olur.

  bir de oldukça genel ve yaygın bir bilgidir ama zaman zaman direkt ilgili alanın olmasa da yakın ya da destekleyen bilim dallarının uzmanlarından bile aksini duyar olduğumuz için yazmak ya da en azından hatırlatmak gerek.

  hangi sporu yapıyorsanız yapın beslenme ve dinlenme yani uyku da en az antrenman kadar önemli. işte bu gerçekliğin uyku ayağında kafalar zaman zaman karışıyor. hele ki belirli bir kas gücü ve kas kütlesi hedefiyle yapılan sporlarda sağlıklı bir uyku düzeni diğer spor dallarından çok daha önemli.