ssg - youreads

ssg
 1. ne olursa olsun bu işlerin fitilini ateşleyen adamdır, hoşgelmiştir, sefalar getirmiştir.
 2. kısaca sedet olarak bilinir.
 3. benim her şeyim
 4. yazılım geliştirici, girişimci.
 5. 05.05.2015 tarihinde aşağıdaki entrysi ile sözlüğün yöneticiliğini bıraktığını resmi olarak bildirmiştir.

  ekşi sözlük'ü ilk gün kodlayan adam olmak dışında 16 yılı aşkındır ekşi sözlük'ün yöneticisiyim. yönetici derken her anlamda: sitede admin, yazılım ekibinde yönetici, yönetim kurulunda başkan, sokakta beyefendi, mutfakta aşçı vesaire. 16 yılda ekşi sözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen üçüncü yerel web sitesi olmaya kadar yükseldi. her ay 21 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. üstelik yabancı sosyal mecraların yükselişinden de etkilenmedi. tam tersine onları kapsamadığı bir alanda bambaşka bir form ve dinamikle devam ediyor.

  2004'te abd'ye microsoft'ta çalışmaya gittikten kısa bir süre sonra firmanın tüm idaresi benim yokluğumda ortağım başak purut'un üstüne kaldı. 2009'da geri dönene kadar o atıl haliyle ayakta tuttu. 2010'da sözlüğü yenilemeye giriştiğimizde ise ben hem daha çok keyif aldığım hem daha tecrübeli olduğum teknik konulara eğildim. milyonlarca insanın istifade ettiği 11 yıllık bir mirası dönemin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırma yükünü sırtlandım. bu konuda iyi çıkardığımız işler olduğu gibi sonuçtan sizin gibi bizim de memnun olmadığımız kısımlar oldu. ama sonuçta ekşi sözlük 2015 itibariyle gelişimini ve popülaritesini yitirmeden büyümeye devam ediyor.

  bu dönemde, yani son 6 yıldır, ekşi sözlük'ün iş strateji ve modellerini pratik olarak başak üstlenmiş durumda. yapısal yeniliklerin kayda değer kısmı da kendisinin projeleridir. siyasi liderlerin reddit tarzı ama oturumları bunun en son örneği.

  yillardır konuşmalarımda ve röportajlarımda ekşi sözlük'ün ben olmadan devam edebilmesinin en büyük hayallerimden olduğundan bahsettim. bunun bir noktasında manzarayı bensiz hale getirmek elzemdi. hem bu hem de bazı yeni projelere odaklanma sebebiyle ekşi sözlük'ün sahibi ekşi teknoloji ve bilişim a.ş.'deki yönetim kurulu üyeliği dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerimden ayrılmış bulunuyorum. sadece çok uzun zamandır yazarlara borçlu hissettiğim ve tasarımını tamamladığım bir api meselesi var. onunla ilgileneceğim.

  yönetimi başak purut'a devrediyorum. başak ekşi sözlük'ü yakından tanıyor, dinamiklerini biliyor. "adam yiyor ama çalışıyor". başak'la ekşi'nin yüzleşmesi gereken en önemli iki değişimin nitelikli içeriğe erişimin kolaylaştırılması ve yazar onayı için yıllarca sırada beklemenin düzeltilmesi olduğunda mutabıkız. onun da bu iki problemi çözme konusundaki kararlılığını biliyorum.

  takip edenlerin bildiği üzere ekşi sözlük benim için hala bireysel içerik paylaşımlarım için en favori ortamım. 50 bin entry sonra kullanıcısı olmaktan hala çok memnunum. sadece bir paylaşım platformu değil, şahsi hafıza olarak da çok istifade ediyorum. kullanıcısı olarak bir yere gitmiyorum. buradayım.

  tldrkelam: bir sedet yönetiminin sonuna, yeni bir dönemin de başına gelmiş bulunuyoruz.

  not: bu entry'yi uçaktan yolluyorum. uçaktan entry girmek ilk kez yaptığım bir şey değil (bkz: #9353774) ama hala bilimkurgu gibi.

  hürriyet gazesi haber yapmış.

  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/28929696.asp

  yorumlara bakarsanız görebilirsiniz fakat ben buraya birkaç tanesini kopyalayacağım. gerçek hisler ile mi yazılmış yoksa dalga mı geçilmiş, anlayamadım.

  ayşe bilgin: liberal faşistlerin parayı "ekşi sözlük foseptiği"nden cukkaladıktan sonra yapacağı işi yapmış , anavatanına dönmüş, CİA türkiye masasında işi hazırdır muhtemel !

  osman can: bildiğin amerikan - israil ajanı, chp sempatizanı.

  Türkmen Türksoylu: oldum olasi bu sacma sozluge sempati duymadim. kendini begenmis ukala tiplerin laf kalabaligi yaptigi gereksizbir site. umarim tamamen kapanir.

  ayşe bilgin: Salyalı kırolar "türk kızı " (!) başlığına 2 milyon enrty girdiler, milyar liralarda sizlerin kasalarına girdi, artık memleketinde güle güle yer, hizmette kusur etmezsin! amerika ne de olsa sizlerin vatanı , kesin dönüş şart iş bitince (!)

  ayşe bilgin: Belli ki memleket hasreti ağır basmışş :)))) ; bye bye jonny!

  Mustafa Erdoğan: EKŞİ SÖZLÜK YALAN YANLIŞ BİLGİLERİN YAZILDIĞI UKALA VE KÜFÜRBAZ YAZARLARLA DOLU GEREKSİZ BİR PORTAL.... ( bütün harfler capslock açık yazılmış hayal edin ki zaten öyle. )

  ayşe bilgin: ekşi sözlük , başka bir ülkede olsa cinsel suçlardan terörist faaliyetlerden , uyuşturucu kullanımından, etnik -liberal faşizmden, nefret suçlarından arananların buluşma noktası olurdu!bilgi birikimi ve zeka değil molotoflu slogan var artık! adli vaka kabul edilir normal bir ülkede !fiziksel taciz yapamayan (!) sapıkların sözlü-yazılı taciz yaptıkları yer haline geldi !pkk sloganı " edebi metin " olmuş (!)hala okuyanı varsa, adli vaka okuyor(!)

  ayşe bilgin: Memleketine kesin dönüş yapmışşş !!

  birkaç yorum demişim fakat baya kopyalamışım. merak edenler varsa bakabilir. sedet ne yapmışsa bu ayşe bilgin hanımefendiyi bayağı kızdırmış.
 6. abd ye göç eylemesi ile beraber sözlükte sadece yazar konumunda bulunduğunu ifade eden kişi. anladığım kadarıyla dili ingilizce olan ve dünyaya açılacak bir sözlük projesi peşinde...
 7. mnb