stairway to heaven - led zeppelin - youreads

 • youreads puanı (9.26)


 1. highway to hell'ciyim ben
 2. dünyanın en bilindik parçası olduğu iddia edilir.
 3. "çocuğuma ninni olarak dinletsem mi?" diye düşündüğüm parça.
 4. yine bu şaheserin live performanslarını, başkaları tarafından yapılmış coverlarini dinliyorum ki"stairway to heaven reverse" adında bir video ile karşılanmıştım. izlediğimde gerçekten de şeytani mesajlar verdiğine hiç inanmamıştım tabi. ta ki geçen günlerde ne olduğunu hatırlamadığım bir konu hakkında araştırma yaparken aleister crawley adında garip adamla karşılaşana kadar. bizim ozzy amcanın da bu adam hakkında mr. crawley adlı şarkısını fark edince merakım daha da arttı. okumaya devam ediyorum, bir de ne göreyim? bizim jimmy page, aleister amcanın bir sene geçirdiği köşkünü satın almış ve aleister amca da şeytani ilimler ile uğraşmaninin yanında tersten okuma gibi birsey ile ilgileniyormuş.yani sonuç olarak en başta saçma sandığım şeyin gerçek olabilme ihtimalini varmış.
  nagan
 5. bence bir şeyleri değiştiren parçadır. parçanın kendisi de mükemmel ama günümüz müziğinin bu hali almasında katkısı çok fazla. insanın ruhunu dinlendiren girişi yeterken, üstüne bir de muazzam solo atmak...

  müziğin ulaştığı son noktadır.
 6. En efsanevi şarkılar listesinde her zaman ilk sıralarda olan çıktığından sonra yarattığı etkiyle eskisi gibi olmayacak şekilde akışı değiştiren mükemmel şarkı . Melodisi ilk duyulduğunda ha o şarkı dedirtebilecek populerlikte olan bir melodiye sahiptir aynı zamanda harika coverları vardır bir şarkı düşünün ki coverları onu guzellestiriyor genel olanın aksine.. https://m.youtube.com/watch?v=H3AqnMsB_n0
  iynco
 7. led zeppelin'in kendilerini neden bu kadar geç keşfettiğime ah ettiren muazzam parçası.
  oz
 8. led zeppelin anısına yapılan, abd başkanından ünlü pop şarkıcılara değin insanların katıldığı törende icra edilen çok güzel bir performansıyla robert plant'i duygulandıran şarkı. ve böylesi bir gruba nasıl değer verilebileceğinin dersi yapılmış. video.
 9. başlığını açamadığıma sevindiğim şarkı. dünyaya bırakılmış en güzel şarkılardan biridir kesinlikle. girişteki o arpeji duyup duygulanmayan yoktur. yani umarım. hemen arkasından gelen robert plant'in o yumuşacık sesi zaten size cenneti vadediyor. hele solo... jimmy page'in o solosunu dinlerken insan yaşadığını hissediyor adeta. yayınlanalı 45 yıl olmuş. ama o melodiler, o tonlar, sözler hala ilk günkü gibi hissetiriyor insana.

  ilk dinlediğim günü hiç unutmam. "nasıl bir şey dinliyorum ben böyle" demiştim. hala daha dinlerken öyle hissederim. led zeppelin, sırf bu şarkıyı yaptı diye bile sevilir.
  jimi
 10. Taurus-spirit adlı şarkıdan çalındığı iddia edilen şarkı. benzerlikleri var yok değil ama tabi ki bu şarkının geneli yanında benzerlikler devede kulak kalır.

  iddiaya göre led zeppelin o zamanlar büyük bir grup değilken, bu grubun öncesinde çıkıp çalmıştır. tabi henüz bu şarkı ortada yokken.

  şarkının yayınlanmasından ve patlamasından sonra bi emek hırsızlığı olduğunu düşünen spirit'in üyelerinden biri "şarkımızı çaldılar, büyük bir başarı yakaladılar ama bir teşekkür bile etmediler" tarzında bir söz söylemiştir

  Şarkının benzerliklerini anlamayan arkadaşlar bu linkten rahatça açıklamaya ulaşabilirler.

  Ayrıca 2016 yılındaki dava sonucu led zeppelin çalmadıklarını yasal olarak kanıtlamıştır.

  dava araştırmalarına göre led zeppelin bu şarkıdan toplamda 40 millon dolar kazandığı yazmaktadır. şu linkte

  yani kaybetseydi, yaşayan grup üyelerinin böbrekler gitmişti. (swh)

  Ayrıca da

  bu değerli, efsane, nezih ve bir o kadar da orgazmik cennet şarkımız tersten çalındığında bir anda cehennem şarkısına dönüşmektedir.

  nasıl mı?

  buyrun linkimiz

  Bu şaheser normal çalındığında cennet melekler, huriler, nuriler derken; tersten çalındığında ise benim küçük şeytanım, hep bunun için mi yaşadım gibi cümleler barındırır.

  Jimmy page abimizin taşşağına saygılarımı sunar, robert plantın o sesine kurban olarak yazımı noktalıyorum.

  karar sizin.