stairway to heaven - led zeppelin - youreads

 • youreads puanı (9.26)


 1. aklımda her zaman şu fotoğraf ile özdeşleşmiş masterpiece.

  ayrıca, öyle rivayet edilir ki, albümü çıkaran plak şirketi atlantic, şarkının çok uzun olduğu, dolayısıyla radyo akışlarına eklenmeyeceği endişesiyle şarkının albümden çıkarılmasını ya da kırpılmasını (yani o efsane solonun şarkıdan atılmasını) ister. grup ise bu isteği kabul etmez ve şarkı orijinal haliyle, bugünkü dinlediğimiz gibi albümde yer alır.
 2. Taurus-spirit adlı şarkıdan çalındığı iddia edilen şarkı. benzerlikleri var yok değil ama tabi ki bu şarkının geneli yanında benzerlikler devede kulak kalır.

  iddiaya göre led zeppelin o zamanlar büyük bir grup değilken, bu grubun öncesinde çıkıp çalmıştır. tabi henüz bu şarkı ortada yokken.

  şarkının yayınlanmasından ve patlamasından sonra bi emek hırsızlığı olduğunu düşünen spirit'in üyelerinden biri "şarkımızı çaldılar, büyük bir başarı yakaladılar ama bir teşekkür bile etmediler" tarzında bir söz söylemiştir

  Şarkının benzerliklerini anlamayan arkadaşlar bu linkten rahatça açıklamaya ulaşabilirler.

  Ayrıca 2016 yılındaki dava sonucu led zeppelin çalmadıklarını yasal olarak kanıtlamıştır.

  dava araştırmalarına göre led zeppelin bu şarkıdan toplamda 40 millon dolar kazandığı yazmaktadır. şu linkte

  yani kaybetseydi, yaşayan grup üyelerinin böbrekler gitmişti. (swh)

  Ayrıca da

  bu değerli, efsane, nezih ve bir o kadar da orgazmik cennet şarkımız tersten çalındığında bir anda cehennem şarkısına dönüşmektedir.

  nasıl mı?

  buyrun linkimiz

  Bu şaheser normal çalındığında cennet melekler, huriler, nuriler derken; tersten çalındığında ise benim küçük şeytanım, hep bunun için mi yaşadım gibi cümleler barındırır.

  Jimmy page abimizin taşşağına saygılarımı sunar, robert plantın o sesine kurban olarak yazımı noktalıyorum.

  karar sizin.