1. meslekî öğrenim hayatının uygulamalı ders dönemi kapsamında yönlendirilen ya da şahsen başvurulan ilgili bir kurumda (stajyer) öğrenci olarak çalışma. ayrıca (bkz: staj)


    öğretmenlik uygulamasında kişinin hem öğrenci hem öğretmen olması durumudur; stajyer öğretmen = öğrenci öğretmen
  2. sikilecek adam.
    kalba
  3. eğitim hayatım boyunca en zevk alarak yaptığım şeylerden biri. bana çok şey kattığını düşünüyorum.
    özellikle geçen sene o çok istediğim devlet kurumlarının dördünden de olumlu cevap alınca yaşadığım zevki hala unutamıyorum.
    özel sektörde gönüllü staj yapacak öğrenciler pek istenmez. daha çok zorunlu stajı olanlar alınır. mesela ben yedi tane falan staj yaptım gönüllü olarak ve geneli devletteydi. devlet kurumları sağlam bir ortalamayla alıyor o da aklınızda olsun. yalnız gözlemlerime göre arada bir, iki tane falan torpilli adam da alıyorlar. korkmayın ama başarılıysanız girersiniz. olmaz, torpillilerden benim gibilere sıra gelmez diye umutsuzca başvurdum hep ama oldu mesela. özel sektörde staj düşünüyorsanız genelde yabancı ya da büyük firmalar gönüllü staj yapacak kişileri alıyor aklınızda olsun. orada da eşin dostun yanına başvurmadıysanız ortalama yine çok önemli ama onun yanında bir yardım kuruluşuna üye olmanız, alanınızla ilgili sertifikalar almanız, hobilerinizin olması size ek puan getirir. hobiden kastettiğim şey kitap okumak ya da film izlemek tarzı şeyler değil. resim yapmak, dans, tiyatro topluluğunda olmak ne bileyim buz pateni tarzı bir sporla ilgilenmek gibi olmalı. zorunlu stajı olanlar zaten her kurumda rahatlar. başvurabilecekleri yerler çok fazla gerçekten.