stephen king - youreads

stephen king

Kimdir?

(d. 21 eylül 1947; portland, maine), abd'li hikâye ve roman yazarı.

genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. kitaplarının çoğu türkçe'ye de çevrilmiştir. ilk romanı göz (carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu kara kule (the dark tower) serisi ile ünlüdür. yeşil yol (the green mile), esaretin bedeli (rita hayworth and shawshank redemption) gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

ilk profesyonel kısa öykü satışını "the glass floor" adlı öyküsüyle starling mystery stories'e yapmıştır(1967). kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır.[1]. ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi. king’in en son romanı 2009 kasımında yayımlanan under the dome (kubbenin altında) olup, new york times en çok satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. 2010’un ocak ayında, king yazılmış halde olan ve basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunduğunu açıkladı.[2]. kitaplarının çoğu memleketi maine'de geçer. şu ana kadar bram stoker awards, world fantasy awards ve british fantasy society awards gibi prestijli ödülleri almıştır.


 1. bazı zamanlar bir film sahnesi gelir aklıma. adım adım her detayı aklımdadır. düşünürüm "hangi filmden lan bu?" diye. sonra hatırlar, şaşırırım. bu sahne herhangi bir filmden değil reyizin bir öyküsündendir. yaşatır, hissettirir reyizin satırları.
 2. ana akım amerikan batı sinemasına bolca film uyarlaması veren.hayal gücü, bunu yazıya aktarımı olağanüstü ve bunu sürekli hissetiren bir yazar.okurken sizi çiviliyor bulunduğunuz yere.yazdığı korku eserlerinde amerikan kültürüne amerikanın sosyal yaşam ve inanç anlayışına dair eleştiriler de yapar.kelime yelpazesi açılır her paragrafta çok fazla kelimeye hakimdir.

  adam yazar değil de sanki tanık gibi olayları anlatırken.sanki yaşadığı başından geçen olayları aktarıyor adeta.
 3. korku ve gerilim türü ile sınırlandırılmaması gereken yazar. blaze, a lisey's story, shawnshank redemption, green mile gibi eserleri korkudan ziyade sizi farklı duygulara sürükleyecektir. the dark tower serisinde; fantastik, korku, gerilim, komedi (!), dram bulunmaktadır. okuyun, okutturun, ön yargıyla yaklaşmayın çocuklar.

  ama kendisine kızgınım; idris elba'dan nasıl roland yaratacaksınız be kankası?
 4. nick imin isim babası, hayalgücüne hayran olduğum yazar
 5. hayatımda bir daha yaşayamayacağım duyguları bana yaşatan yazar. orta okulda hayvan mezarlığı ile başladığım serüven kara kule ile devam etti ve o'yu okuyana kadar devam edecek.
  king öyle bir yazardır ki bilinenin aksine korku haricinde de yazar hem de mükemmel bir şekilde yazar. bilimkurgu, aşk, dram, korku, fantastik ve birçok türde ustaca yazan nadir yazarlardandır
 6. aklını seviyorum, düşünce şeklini, hoş kelime başına para almaya başladıktan sonra şişirdi metinleri ama olsun adamın aklı, aklının işleyişi ilginç ise çekiliyor fazladan konuşması.
 7. anlatımı o kadar güzel ki, türkçe'ye çevrildiğinde bile kaybolmuyor.
 8. en 'meshur' yazarlardan biridir. rowling gibi. vicdanli bir demokrat olmak gibi tutumlari olsa dahi tanri, devlet ve aile ile ilgili kiskirtici fikirlerini ortalama amerikaliya satabilmistir. bir yazar olarak okutmaz satar ancak cok iyi bir yazardir ve yazan insanlarin sanat ureticilerinin vs defolarini meslege donusturduklerine inanir. yani seri katil falan olurdum dememistir ama o kapiya cikar miydi bilmiyorum.
  abrek
 9. hangi kitabını okursanız okuyun içinde muhakkak başka bir kitabından küçük de olsa kişiler, olaylar, bağlantılar vardır. bir kez okumaya başlandığında stephen king'in dünyasında kaybolmanız çok kolaydır.