• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
suburbicon - george clooney
lodge ailesi, sakin ve sıradan insanların yaşadığı, huzurlu bir banliyö mahallesi olan suburbicon’da yaşamaktadır. bölge aile kurmak için uygun bir yer gibi görünür. fakat bu muhteşem görüntünün ardında rahatsızlık verici gerçekler vardır. iyi bir eş ve baba olan gardner lodge, mahallenin ihanet, aldatma ve şiddet dolu gizemli bölgelerini keşfe çıkar ve karanlık sokaklarda tehlikeli bir maceraya atılır. george clooney'in yönetmenliğini yaptığı filmin senaristleri ethan coen ve joel coen kardeşler. filmin başrollerinde ise julianne moore, matt damon, josh brolin yer alıyor.
 1. bir polisiye gerilim hikayesi -biraz dogville’e, biraz da son dönemde çok ses getiren işler yapan yorgos lantimos filmlerine öykünerek belki de- distopik bir dünyada anlatılmakta.

  insanların ırki önyargıları, psikolojik şiddet, aşk, ihtiras, dönüşüm, iyilik, kötülük, suç, dolandırıcılık, sevgi, şefkat ne ararsanız var filmde. ancak hiçbiri de derinlemesine işlenememiş. oscarlı oyuncuları yönetmenleri bir araya getirmek her zaman işe yaramıyor sanırım. filmi lüx restoranlarda yediğiniz çok renkli ama herşeyden azıcık konulduğundan doyasıya tadamadığınız yemeklere benzettim ben. öyle çok da şey yapmayın.

  edit: efenim geçen gün okuduğum bir sinema eleştrimeni yeni modanın “çok katmanlı” filmler olduğunu, tek katmanlı işlerin artık sıkıcı ve bayağı geldiğini yazmış. sanırım, suburbicon da çok katmanlı bir film olarak nitelendirilebilir. lakin ben, klasik bir sinema izleyicisi olarak kalmaya ve tek katmanlı filmleri sevip izlemeye devam edeceğim. benim iyi bulduğum çok katmanlı film tanımına olsa olsa baba serisi, bir zamanlar amerikada veya rüzgar gibi geçti girebilir, yeni nesil bunları eline yüzüne bulaştırıyor almayayım annem.
 2. irkçılık alt metnini verememiş, dokundurmalarla geçiştirileceğini düşünmüş (bu dokundurmalara da kimse itiraz etmesin diye çocuk saflığı ile bağdaştırmış), iki olay arasında ki ters analojileri "bak burası böyle ama burası da böyle, insan işte" demekten öteye götürememiş, ortalama, eğlenceli, ama film altyapısı zayıf, politik olmaya çalışan apolitik film.

  sizin için sinema salonu kapatan bir sevgiliniz yoksa, o kadar keyif alamayabilirsiniz.
 3. hafifçe ırkçılık karşıtlığıyla soslanmış komedi/suç türünde 2017 yapımı film. uzun süredir izleyip bu kadar hızlıca hafızamdan sildiğim bir film olmamıştı. filmde yakalanan atmosfer, hikaye fena değil gibi ama bir yavanlık da var. izlerken, sürekli bir "sanki bunu daha önce izlemiştik", hatta "sanki bunun daha iyi bir örneğini izlemiştik" hissine kapıldım.

  filmin yönetmeni george clooney, hikayeyi ise Coen kardeşler yazmış ve başrollerde ise matt damon ile julianne moore'u izliyoruz. bu kadar çok sayıda "aşırı" ünlü bir araya geldiğinde genellikle pek iyi işler çıkmıyor ortaya, nedendir bilinmez. suburbicon'da da gelenek bozulmamış, vasat bir iş çıkmış ortaya. izlenmez ise büyük bir kayıp olmayacaktır fikrindeyim. trailer