süleyman soylu - youreads

 1. son derece rezil bir açıklamaya imza atmıştır. bu açıklamayı keşke sadece “patavatsızlık” veya “pot kırmak” olarak değerlendirebilseydim ancak bana kalırsa bu işin arkasında gerçekten bir iş var.

  süleyman soylu siyaseti çok iyi bilir. çiller’in adamıydı uzun süre. numan kurtulmuş gibi, süleyman soylu gibi kurt isimler genelde durduk yere “pot kırmaz”. işin teknik ayrıntılarını bilirler. sadece kendi partilerinin dinamiklerine değil, diğer partilerin dinamiklerine de hakimdirler. rte hatalı çıkış yapabilir, muharrem yapabilir, bay kemal, bahçeli yapabilir ancak soylu’dan beklenmez böyle hareketler. tartmadan söylemez bir şeyi.

  korkarım ki bu söylem net olarak yerel seçimlerin hazırlığının startı.

  2019 yerel seçimlerinin senaryosu “akp vs. teröristler” olacak anlaşılan. chp’ye hdp/pkk meselesinden yürüyecekler. kendi kitlelerini konsolide edip, mhp’ye kaçan oyları geri toplayıp, kemalist milliyetçi chp’lilere de “ulan adamlar doğru söylüyor amk”, “atatürk’ün partisi ne hale geldi bik bik” dedirtecekler. yani bir nevi “adamın gol diyor” durumu oluşacak gibi duruyor. en azından bunun hazırlığı yapılıyor. zaten ulusalcılar, perinçek tayfası dünden hazır.

  akp bu güne kadar hep diğer partilerin gündemini belirledi, hep bir adım önlerinde oldu. gençlik kollarından tutun da belediye işçilerine kadar inanılmaz derecede iyi örgütlü bir parti akp. chp’li belediyelere nazaran çok daha aktif ve gönülden çalışıyorlar. kapı kapı gezip kendilerini anlatıyorlar. toplum mühendisliğini çok iyi biliyorlar. chp’li belediyelerse birkaç şehir haricinde çok daha durağan, rant üzerine kurulu.

  önümüzdeki mart’a kadar chp’ye belediyelerinin beceriksizliği ve hdp/pkk meselesi üzerinden çok yüklenecekler. chp seçmeninin belediye konusu çok umrunda değil, olsa zaten aziz kocaoğlu bu kadar süre izmir’de kalamazdı. ancak hdp ile olan yakınlaşmadan rahatsız olanlar bir kitle var. bunlar gidip akp’ye oy atmaz belki ama gönül rahatlığıyla da chp’ye oy atamayacaklardır.

  parti içi çekişmeleri de düşününce (kılıçdaroğlu/ince) kısa vadede chp’nin işi çok kolay gözükmüyor.

  asıl üzücü olan şehit cenazelerinin bile siyaset alanlarına dahil edilmesi, seçim propagandasına alet edilmesi.
 2. "başlıgı yok, tadımızı kacırmayalım" diye hakkında bişey yazmadıgım biyolojik yapı. reserved.