• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.00)
sultan hamid düşerken - nahid sırrı örik
24 temmuz 1908'de ittihat ve terakki cemiyeti'nin öncülük ettiği balkanlardaki ayaklanma başarıya ulaşmış, ii. abdülhamid otuz yılın sonunda kanun-u esasi'yi işleme koyup meclis-i mebusan seçimlerinin startını verir. böylece ikinci meşrutiyet ilan edilmiş, abdülhamid istibdadı resmen bitmiştir.

meşrutiyet devrine geçişi simgeleyen kararnamenin altında da yine padişahın imzası olduğu için meşrutiyetçiler direkt padişaha dokunamaz, ancak "padişahı kandırdılar" diyerek padişaha yakın çeşitli vezirleri tutuklarlar. bu hengamede, nazırlardan seksen yaşındaki mehmet şahabettin paşa sadrazamlık için elini oğuşturmaya başlamıştır. güzel ve hırslı kızı nimet'i, ittihat ve terakki'nin güçlü isimlerinden binbaşı şefik'le evlendirerek cemiyete yaklaşmaya ve sadrazam olarak gücü eline toplamaya çalışır. bu ortamda; idealist devrimci şefik'in gözü nimet'in güzelliği ve kayınpederin zenginliğiyle kamaşacak, nihayetinde idealist bir hürriyetçi eski yoldaşlarıyla karşı karşıya gelecektir.


 1. fethi naci'nin "nahid sırrı'ya rağmen iyi bir roman" dediği bir kitap. fethi naci bu yorumu yazarın abdülhamit'i savunmasına izafeten yapmış.
  !---- spoiler ----!

  doğrusu, abdülhamit'i pek sevmememe rağmen romanı ben de beğendim, abdülhamit'i mazur gösterir kısımlar da çok gözüme batmadı. ama kadın ve parayla yoldan çıkan şefik'e üzülmemek elde değil. karısı peçete gibi kullandı attı, nimet rusya'ya kaçarken şefik bir hain olarak gözaltına alındı; halbuki onu asacak olan arkadaşlarıyla arasını bozan kişi yine nimet idi.

  !---- spoiler ----!