sunay akın

Kimdir?

şükrü sunay akın (d. 12 eylül 1962), şair, yazar, gazeteci, araştırmacı, tiyatro oyuncusu.

12 eylül 1962 tarihinde trabzon'un maçka ilçesinde doğdu (bu yüzden 18 yaşından beri doğum gününü kutlamamaktadır). ailesi, onun daha iyi eğitim görebilmesi için, 10 yaşındayken istanbul'a taşındı. lise öğrenimini istanbul haydarpaşa lisesi'nde tamamladı.istanbul üniversitesi fizik coğrafya bölümü'nden mezun oldu.

ilk şiirini, meteoroloji müdürlüğü'nde çalışan bir memurun kızına yazar. henüz 9 yaşındadır. kızın isminin baş harflerinin dizelerini oluşturduğu şiiri, evlerinin terasında bulunan odunluk kapısının iç kısmına yazar. kız, balkona geldiğinde odunluğun kapısını açar mahsusçuktan!. ama şiir kızın gözüne hiçbir zaman takılmaz. sunay akın yıllar sonra (ki bir şairdir artık) çocukluğunun geçtiği trabzon'a gittiğinde, sert geçen bir kışta, içindeki odunlarla birlikte kapının da sökülüp yakıldığını öğrenir. şairin ilk şiiri "hava muhalefeti" nedeniyle kayıptır!.. 1984 yılında yayınlanan ilk şiiri de bir sobanın içinde kütürdeyen odunu anlatır! ilk şiir kitabı 1989'da "makiler" adıyla yayınlanır. arkadaşlarıyla birlikte 1989'da yeni yaprak şiir dergisini ardından, 1990 yılında da olmaz adlı şiir dergisini çıkardı. adını cemal süreyya'nın koyduğu bu kitabı "antik acılar, kaza süsü, 62 tavşanı" izler.

1987 yılında halil kocagöz şiir ödülü’nü noktalı virgül adlı dosyasıyla aldı. 1990 yılında ise orhon murat arıburnu şiir ödülü'nü makiler şiiri ile kazandı.

anlık ilhamlara dayanan ve genellikle kısa olan şiirleri, orhan veli'nin şiirindeki bazı özelikleri günümüzde sürdüren bir yapıya sahiptir. ayrıca, bu tür şiirlerde genellikle rastlanmayan, yumuşak, lirik bir tonu vardır. şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. cemal süreya'nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi'nde ders verdi, müjdat gezen sanat merkezi'nde 5 yıl boyunca hem ders verdi hem ders aldı. bu deneyimin de yardımıyla, tek kişilik oyunlar hazırlayıp oynamaya başladı. türkiye'nin çok sayıda merkezinde ve yurtdışında (frankfurt, nürnberg, londra) sayısız kez tek kişilik oyunlarını sergiledi. halen sunay bey tarihi adlı gösterisini sunmaya devam etmektedir.

23 nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, yıllardır hayalini kurduğu istanbul oyuncak müzesi'ni göztepe, istanbul'da ailesine ait dört katlı tarihi bir konakta açtı. müze, türkiye'de türünün ilk ve tek örneği olup, avrupa konseyi'ne bağlı avrupa müze forumu (european museum forum) tarafından verilmekte olanavrupa yılın müzesi ödülü'ne 2010 yılı için aday olmuştur.

trt 2 ve cnn türk'de "stüdyo istanbul", "izler", "akşama doğru", "5n 1k" gibi kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan, katkıda bulunan sunay akın, tv 8'de de "gezgin korkuluk" ve ramazan ayı boyunca mahya işıkları adlı programı hazırlayıp sundu.

yaşam radyo, radyo kent, best fm'de radyo programları yaptı. marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi ve müjdat gezen sanat merkezi'nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. atv'de hıncal uluç, haşmet babaoğlu ve nebil özgentürk ile birlikte yaşamdan dakikalar adlı uzun soluklu bir televizyon programını halen yapmaktadır.

şu an skyturk360 isimli kanal'da her cumartesi yayınlanan "hayat deyince" programını sunmaktadır. 1. maçka'nın yetiştirdiği sanatçılardan. kendisi ile aynı ilkokuldan mezun olmuş olmanın bile bana ilham kaynağı olabildiği ender kişilerdendir. canlı olarak dinlediğim bir hikayesi var-ki konuşmaya başladığında susmayı bilmez; fakat güzel de konuşur be-hatırladığım kadarıyla buyrun:

  "...harun'la ^:akrabasıdır^ trabzon'dan maçka'ya doğru yola çıkarlar. arabayı sunay akın kullanmaktadır. pek de iyi kullandığı söylenemez. maçka'nın virajlı yollarında bir o yana bir bu yana gider gelirler. harun durumun ciddiyetini fark eder;

  -abi, istersen ben kullanayım.
  -geldik zaten, habu virajı da aldık mı maçka'dayız.

  derken virajı alamazlar ve çıkarlar yoldan; fakat pek hızlı olmadıklarından yumuşak bir inişle yoldan ayrılırlar ve kenardaki bir ağacı arabanın altına alırlar. ağaç da gençtir ve pek büyük değildir. eğilir hemen. yine de arabanın burnunu havaya kaldırır. sunay akın'ın elleri direksiyonda, harun koltuğa yapışmış vaziyette...çıt çıkmaz arabada. ve sunay akın sessizliği bozar:

  -harun, habu erik ağacı mıdır?"
 2. en sevdiğim şiiri:

  alacak

  yol kenarındaki
  yağmur mazgallarını
  kumbara sanıp
  harçlığımı atardım
  bu yüzden en çok
  denizden alacaklıyım.
 3. onunla aynı topraklarda doğmuş olmamdan dolayı ayrı bir yeri vardır bende. memleketim burnumda tütünce açar bir şiir okurum sunay'dan.

  bir bozuk para atasım gelir yağmur mazgalına. dudak payı bırakmam çağ bardağında kimse kimseye uzak kalmasın diye. ne zaman bir yaşlı görsem yüreğinde ne "antik acılar" vardır diye düşünürüm.

  denizi seyre dalsam dalgalar kıyıya vurdukça sunay akın seslenir usuldan:

  "annesinin dizlerinin dibinden
  hiç ayrılmayan
  uslu bir çocuk gibidir
  limandaki deniz
  ama sokağa çıkıp
  dalga olmak geçer yüreğinden"

  en sevdiğim sunay akın şiiri ise "yüreğim".

  "yüreğim ıslaktır benim
  kuytularda ağlamaktan
  ve hafif uçuktur rengi
  kurusun diye kaç kez
  güneşe asılmaktan"
 4. 14 kasım 2015 cumartesi günü saat 14:00'da 34. uluslararası istanbul kitap fuarı'nda iş bankası kültür yayınları'nda imza günü yapacaktır.
 5. oyuncakçı, şiirsel zat.

  yıllar önce, haşmetli, hıncallı programı vardı, şahan gökbakar da onu taklit ederdi ve bence komikti de.
 6. dünyanın en naif ve ince düşünen insanı olsa gerek, öyle olmasa nasıl düşünülüp/hissedilip yazılabilir ki şu dizeler?

  "bilerek mi yanına almadın giderken,
  başının yastıkta bıraktığı çukuru..
  .
  .
  beni senin gibi, bir de annem terketmişti..
  ki göbeğimde durur, onun yokluğundan bana kalan çukur.. "
 7. "ayrılık

  iki rayı gibiyiz
  bir tren yolunun
  yakın olması
  neyi değiştirir
  son istasyonun"
 8. yakın zamanda müzesini ziyaret etmek istiyorum. ınstagram'da o' nu takip etmek gerçekten hem faydalıdır hem de huzur vericidir." nasıl ya huzur verici ?" diye absürt bir laf etmiş gibi duruyor olabilirim, bu soruyu sormanıza sebep olmuş da olabilirim. lakin adam gerçekten huzur verici bir ifade ve naifliğe sahip. hani o anlatsın, siz dinleyin. her gittiği yerde de bir oyuncak bulacak kadar da çocuk ruhlu ayrıca.
 9. (bkz: kafa dergisi) 'ne yazdığı yazıları severek takip ettiğim yazar.
 10. şu günlerde mesut yar'ın programında kendisine yönelttiği "nasılsın" sorusuna verdiği cevapla sosyal medyayı meşgul etmektedir.

  verdiği cevap
  eale