1. iki dünya savaşı arasında avrupada gelişmiş olan akımdır. türkçeye gerçeküstücülük adıyla çevrilmiştir. edebiyattan sanata bir çok alanda etkilerini görmek mümkündür. Temelini, akılcılığı yadsıyan ve karşı-sanat için çalışan ilk dadaistlerin eserlerinden alır(mış).

  bana tutunamayanlardaki "duygularımı hangi kalıba dökeceğimi bilmiyorum" cümlesini anımsatır. belirlenen kalıpları kullanmadan, çoğu zaman düşünceyi dahi bulaştırmadan duyguların dışavurumudur, kalıpsızlıktır. insan ruhunun en şeffaf halde yansıtılmasıdır.
 2. resimde en ünlüsü elbette (bkz: salvador dali) olmasıyla birlikte bu akımın başka bir sanatçısı olan (bkz: tetsuya ishida) 'dan bahsetmek istiyorum.
  bazı resimlerine buradan bakabilirsiniz
  şurada da biraz bilgi ve resimleri bulabilirsiniz
  resmi sitesinin galerisi
  23 Mayıs 2005 tarihinde (bu güne rast gelip yazmam kesinlikle tevafuk) trenin önüne atlayarak intihar eden bu değerli şahsiyet, resimlerinde japon toplumunu eleştirmekle kalmamış kendi karamsar dünyasını da bizlere aktarmıştır.
 3. frido kahlo'ya da sürrealist demişler vaktiyle. o da şiddetle itiraz edip, sadece kendi gerçeklerini çizdiğini söylemiş.
 4. 'şiirlerden resimler yapan adam guillaume apollinaire bu dünya'dan daha 38 yaşında insanlık tarihinin bilinen en büyük salgını ispanyol gribi'ne yakalanıp göç ederken arkasında söylemesi hoş , tınısı tatlı , anlamı yüzyıllar sonrasında bile çok farklı şeyleri nitelendirmek için kullanılacak bir kelimeyi bırakmış: sürrealizm. 1917 yılında apollinaire'in tiyatro oyununa yazdığı önsözünde doğan bu kelime 7 yaşındayken , tetiği çekildiğinde namlusundan rengarenk çiçekler püskürten bir silaha benzeyen bir akıma adını vermiş. kuramcısı andre breton sonunda adını koyabildiği çocuğunu edebiyat dünyasına "sürrealizm manifestosu" ile tanıtmış' ... kafkaokur dergisi kasım-aralık sayısında gizem demirel 'in konu ile ilgili detaylı bir yazısı bulunmaktadır
 5. sezgi
 6. sürrealizmin ortaya çıkışında freud'un da etkisi büyüktür. onun kuramları sürrealist sanatçıları etkilemiştir. sürrealistler gerçek dünyadan değil, rüyalardan, rüyada gördükleri şeylerin getirdiği çağrışımlardan esinlenerek sanat üretmişlerdir.
  bir de çok sevdiğim bir resim var bu akımın bize kazandırdıkları arasında. dominique appia tarafından yapılan bir resim. https://jeromeyers.files.wordpress.com/2012/09/entre-les-trous-de-la-memoire.png popüler kültür tarafından aşırı sahiplenilmiş röprodüksiyonları her yerde satılan bir resimdir. ve insanların çoğu ismi akımla özdeşleşmiş olan dali tarafından yapıldığını zanneder.