suruç katliamı - youreads 1. insanın boğazına inen birer yumruktan fazlası, çıldırmamak elde değil. gencecik çocuklar, hayatlarını adadıkları yolda hayatı biraz daha güzelleştimek uğruna çıktıkları yolda, haince katledildiler. silahları değil fikirlerini kullanarak, kobane'ye yine orayı savunurken hayatını kaybeden suphi nejat ağırnaslı kütüphanesi açmak, hatıra ormanı, kreş inşaatı için bir araya gelmişlerdi. ama yıllarca dibinde olan patlamaların buraya gelecekti ve geldi, hem de filiz verecek tohumlara. şimdi bu katliamın ardından da, çok önceden kaybettiğimiz insanlığımızdan dolayı, o bedenlerin acısını çekip hesaplarını sormak yerine, solcuydu sağcıydı komünistti faşistti diyerek birbirimize gireceğiz, daha bedenlerinin sıcaklıkları soğumadan. içinden çıkılmaz bir bok çukuruna döndük, batıyoruz günden güne. ama yine de v'nin de dediği gibi, 'bir insanı öldürebilirsiniz, işkence yapabilirsiniz ama fikirlerini asla değiştiremezsiniz.'
 2. yanyana çorba dağıttığım dostlarımı öldüren patlama. evrim'i, alper'i nicelerini elimden alan patlama. kırmızı siyah tabutlar görmemi sağlayan patlama. ne herşeyin başlangıcı ne de herşeyin sonu olan patlama. çocuklara oyuncak götürenleri öldüren, katleden patlama. şehit mehit olmadı benim dostlarım öldürüldüler. ölümsüz de değiller, öldürüldüler. dayanışın birbirinizle zira hayatta kalmanın tek yolu bu.
 3. Bugün yaşanan ölü sayısı gittikçe artan hepimizi yasa boğan patlamadır. Ölü sayısı şuanlık 27 ancak artması bekleniyormuş. ortadoğunun kaderini hepimiz yaşıyoruz.

  bu linkten anlık takip yapılabilir.

  edit : orada bulunan arkadaşımdan bildirimler alıyorum. isimler açıklanmıyor. ölü sayısı kesinlikle 28'den fazla deniliyor.
 4. her şeyin başladığı gün. 20 temmuz 2015. tam 1 yıldır her ay aynı işkenceye uyanıyoruz. ve tam 1 yıldır insanların en sevdiği kişiler çocukları, kardeşleri, eşleri, anne-babaları, arkadaşları yok. hiç gelmeyecekler. hesabı da hala ödenmedi. ve biliyoruz ki hiçbir zaman ödenmeyecek.

  1 yıl değil de çok daha fazla olmuş gibi geliyor bana. o kadar çok canlı bomba katliamları yaşadık ki. en sonuncusunun 1. ayı dolmadan ben ilkinin 1.yıl dönümüne dair bir şeyler yazıyorum şuraya. hiçbiri hak etmedi. hiç kimse canlı bombayla ölmeyi hak etmez zaten.

  33 insanın 1. ölüm yıl dönümü ülkenin büyük bir istekle demokrasi! aradığı şu günlere denk geldi. tuhaf. 1 yıl önce bu çocukların ölümüne sevinen, oh olsun diyenler geçtiğimiz bir iki gün içinde başka bir vahşetle öldürüldüler. kaybeden hep anneler, kazanan hep koltuklar!

  biliyorum çok zor ama birlikte bir yaşamı savunduğumuz, birlikte her ölenin hesabını sorabildiğimiz günler gelir umarım.
 5. bugüne kadar gezi şehitleri olsun, paramaz kızılbaş gibi kobanede düşenler için olsun hep üzüldüm anmalarda yer aldım. ancak ilk defa böyle bir olayda 3 tane arkadaşımın adını gördüm. arkadaşın adını listede görmek cidden yüreğimi ayrı yaktı. sorumlusu direkt veya dolaylı farketmeksizin devlettir.
 6. "iyi değilim, iyi olmayacağım, iyi olmayın."

  bir yıldır hiç unutmadım bu sözü. hiç unutmayacağım, hiç unutmayın.
 7. soluğunuz kesildi değil mi? diyecek bir şeyiniz yok elbette bu çantalarında barış ve umuttan başka şey olmayan çocukların ardından? ölüme ve şiddete karşı umudu ve yaşamı inşa etmeye gidene bomba atmak nasıl bir şey anlamak için hangi sözlüğe başvurup hangi kitaptan alıntı yapacağız? duralım bir an ve düşünelim her türlü önyargıyı bir yana bırakarak (tabi vicdan diye bir şeye sahipsek bırakabiliriz ancak). sahi bu çocuklar neden katledildi?
 8. "biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
  sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
  anamız çay demliyor ya güzel günlere
  sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
  sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
  bu, böyle gidecek demek değil bu işler
  biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz
  ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
  işte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz."
 9. "ya ama onlar türk,kürt,alevi,çinli,cartlı curtlu, peğağalı terörörörö......." peki sen nesin güzel kardeşim? gerçekten olmak istediğin kişi misin yoksa seni bu hale getiren boktan sistemin yetiştirdiği bir birey misin? yaşadığın süre içerisinde hiç düşünüp birşeyleri sorgulama zahmetine girdin mi? veya gerçekten birşeyleri merak edip araştırma zahmeti? dostum sen tv,sosyal medya da önüne verilenlerin haricinde kendi sözde savunduğun ideoloijnin dışında merak ettiğin başka şeyleri araştırıp okuma,derinlemesine inceleme,bilgi sahibi olmak adına birşeyler yapıp o beynini çalıştırma zahmetinde bulundun mu? biliyorum bulunmadın,bulunmayacaksında.çünkü sen üşengeç,bencil,ego mastürbasyonu yaparak kendini tatmin etmekten başka birşeyi beceremeyen zavallı ve en önemlisi vicdansız bir varlıksın.