1. yazım hatası yapmanın imkansız olduğu mobil klavye uygulaması. akıllı tamamlama özelliği ve tuşların büyük olmasıyla (parmakları büyük olan insanlar için büyük nimet) birlite çok hoş özellikleri var. sadece yapılması gereken 2 ayar var, sonrasında mükemmel bir klavye haline geliyor. bunlar şöyle:

  1. noktadan sonra kelimenin baş harfini otomatik büyük yapma opsiyonunu kapatmak. çünkü bu kısımda bazı sıkıntılar var hala. 1. olan yarışmacı derken o harfi büyük çıkıyor mesela. onları engelliyor böylece.

  2. ayarlar > gelişmiş > boşluk ayarları kısmından her zaman boşluk koy opsiyonunu seçmek. böylece göz yazıp boşluk koyduğunuzda onu gözlük kelimesine tamamlamayacak. istediğiniz zaman siz tahmin çubuğundan seçeceksiniz.
 2. çok güzel uygulama olmasına karşın pil ömrünü %5 kısaltır :)
 3. akıllı ve de gittikçe gelişen bir hafızası olan cep telefonu klavye uygulamasıdır. yazdığınız her şeyi ve o kelimeyi kullanım sıklığınızı, diğer kelimelerle birlikte kullanımınızı, kısaca sizin yazı dilinizi kaydederek sonraki yazılarınızda öngörüde bulunur, ayrıca zaman zaman otomatik düzeltme sıkıntı yaratabilir. "göz" yazacakken "göt" yazarsınız, bazen de tam tersi (yazım alışkanlığınıza düzeltme yapar/önerir). uygulamanın hatası değildir, zaman zaman dikkat etmek gerekir yalnızca.

  ayrıca milyarlık cep telefonu kullanıp da klavyesinde "çöğüşı" harflerini bulamayan, bulup da üşenen, ya da beceremeyen telefonu akıllı kendi kıt arkadaşlar için de son derece idealdir. sahibinden daha iyi türkçe bilir bu uygulama.

  benzer bir uygulama için (bkz: swype)
 4. google klavyeden çok daha iyi olan android klavye uygulaması. kelime tahminleri gayet güzel. temaları pek fazla kullanmasam da onlarca teması var.

  nova launcher ile beraber yüklendiğinde sanki yeni telefon almışsınız hissi uyandırıyor.
 5. microsoft'un satın aldığı nane.

  ios'te swype daha iyidir.
 6. tüm temalarını ücretsiz yaparak nerden para kazanıyo bunlar dedirtmiş ve tahminen kullanıcı bilgilerini satarak para kazanan klavye uygulamasıdır.

  bunu bilsem de hala bırakamıyorum bu klavyeyi, bu yorumu da bu klavye ile yazıyorum
 7. Çoktandır eksikliğini hissettiğim Türkçe F düzenini getirmiş. Masaüstü bilgisayarda F klavye kullanıyorum, SwiftKey de F olsa der dururdum. Ancak gel gör ki kazın ayağı öyle değilmiş.
  masaüstü bilgisayarda şakır şakır kullandığım klavye telefonda yedi kat yabancı misali.

  Bu satırları f klavye şey telefondan yazıyorum ama öyle böyle yazmak değil.
  ilk defa f klavye görmüş gibiyim:)

  https://i.hizliresim.com/LDd4dJ.jpg