syntax - youreads 1. britanya çıkışlı ingiliz elektronik müzik grubu. meccano mind albümleri dışında kaydadeğer çalışmaları olmasa da, thorns and roses adlı parçası bunun dışında tutulabilir. destiny, pride, bliss , message , tower of power gibi şarkılar albümün öne çıkanları. çok fazla albüm çalışması olmayan grubun, ara ara dağınık halde olup verimli bir üretim sürecine girmemişlerdir geçen yıllar boyunca.
 2. programlama dillerinde sözcük dizilimini, cümle yapısını, hatta zaman zaman programlama dilinin anlamını belirleyen kurallar bütününe verilen isim. örnek vermek gerekirse c için syntax kurallarından birkaçı aşağıdaki gibidir,

  her statement'dan sonra; karakteri bulunmak zorundadır.
  herhangi bir include işlemi #include<kutuphaneadi> şekilde yapılmak zorundadır.
  aksi belirtilmedikçe program main fonksiyonuyla başlar, ve main fonksiyonu geçerli bir integer değer return etmek zorundadır.
  yazılan kodların scope'ları { ve } karakterleri ile belirlenmek zorundadır.
 3. programlama dillerinin yazım şeklidir.
 4. özellikle programlamaya yeni başlayanların baş belasıdır. (bkz: studio.h)
 5. söz dizimi.

  programlamada yazılan kodun yoruma açık olmaması, yani ifade ettiği şeyin kesin ve doğru olması gerekir. bu da ancak kurallı yazım ile mümkündür.

  2+2 girdisinin sonucu 4'tür. peki 2+!3 girdisinin sonucu nedir? böyle bir şey girdinin çıktısı syntax error olur. yani hesap makinanızdan "2+3! demek istemiş olabilir" demesini beklemeyin. tabi siz onu böyle demesi için programlamadıysanız.

  özetle doğru çıktı için kurallı girilmiş bir girdi gerekir ve bu da syntax ile mümkündür.

  moderasyon için not: syntax türkçe'de sentaks olarak kullanılıyor. başlık o şekilde düzeltilebilir.