• youreads puanı (9.00)


 1. t. rex autopsy, natgeo tv'nin 14-21 haziran "dinozorlar haftası" kapsamında programına aldığı mockumentary.

  programda, dünyanın bilinen en büyük yırtıcı hayvanı t. rex'e ^:Tyrannosaurus rex^ otopsi yapılıyor. kurguya göre; doğada buldukları t. rex'in ölüm nedeni, yaşı, günlük yaşamı, beslenme biçimi, anatomisi, evrimsel kökeni ve bunun gibi konular hakkında veriler elde edilmeye çalışıyor.

  kesip biçtikleri, röntgen çektikleri, dokundukları ve kokladıkları maket; profesyonel bir ekip tarafından veteriner hekim, cerrah, paleontolog ve anatomistlerin, araştırmaları sonucu elde ettiği en güncel bulgular doğrultusunda anatomik olarak aslına uygun, birebir ölçekte ve süper gerçekçi detaylarda hazırlanmış. o kadar detaylı ki; kalbindeki kan pıhtısını, midesinde kalan yiyecek artıklarını, dişlerindeki tartarı görmek, kıllarının sertliğini, derisinin dokusunu hissetmek mümkün.

  65 milyon yıl önce yaşamış 8 tonluk bu makinenin adeta karnından bir kapı açıp, içerisindeki çarkların işleyişini tüm gerçekliğiyle aktarıyorlar.

  ilk gördüğümde bilgisayar ortamında üretilmiş 3d bir model olduğunu düşündüm, ancak reklam aralarında girdikleri kamera arkası görüntüler ile maket olduğunu ve yapım sürecini öğrenince daha da bir etkilendim.

  program, hafta boyunca gün içerisinde çeşitli saatlerde yayınlanmaya devam ediyor.

  natgeo tv yayın akışı
  national geographic tanıtım sayfası
  t. rex autopsy (orijinal dil)