tabutta rövaşata - derviş zaim - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.68)
tabutta rövaşata - derviş zaim
tabutta rövaşata, rumelihisarı civarında yaşayan evsiz mahsun'un gerçek ve ibret verici hikayesini anlatıyor. mahsun, soğuk gecelerde ısınmak için araba çalıp sabaha kadar gezdikten sonra çaldığı arabaları yıkayıp temizleyerek eski yerlerine bırakmaktadır. bu tür riskli bir ısınma metodunun faturasını sürekli oarak karakoa alınıp dayak yiyerek ödemektedir. eroinman bir kıza duyduğu platonik aşk onun giderek karanlık bir hal alan yaşamını çok kötü yönde etkileyecektir. montpellier, torino ve san fransisco başta olmak üzere bir çok festivalde ödül alan film, çok küçük bir bütçeyle ve kısa zamanda kotarılmış olmasına rağmen büyük bir beğeni toplamayı başarmıştı. tuncel kurtiz ve ahmet uğurlu'nun üstün performanslarıyla göz doldurduğu film, yurtdışındaki festivallerde en çok ödül olan türk filmi oma özelliğini taşıyor.


  1. ''ama arkadaşlar iyidir.'' ve ''çıkma ekmek var mı?'' replikleri onca yıl geçmesine rağmen akıllardan çıkmayan filmdir.

    derviş zaim imzalı bu filmde hayata dair ne ararsanız var. alkol, eroin, mastürbasyon, sokaklarda donup ölen kimsesizler, polislerin acımasızlığı, insanların hiçe sayılarak suçlanması ve bir çok şey. aynı zamanda zengin-fakir çatışmasına, göç hikayelerine, acımasızlığa, yoksulluğa değinmesiyle türk sinemasında ayrı bir yer ediniyor.