• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
tanrı claudius - robert graves
yazarın bir önceki kitabı olan "ben, claudius"un sonunda kahramanımız claudius, caligula'nın öldürülmeşin sonrası çıkan kargaşada imparator ilan edildiği ve ne yapacağını bilmez halde bırakılır. bu kitapta hikaye kaldığı yerden devam ediyor. yıllarca budala rolü yaparak hayatta kalan claudius'un şaşırtıcı ölçüde başarılı geçen iktidar dönemini ele alan kitap, caligula sonrası hasarların onarımını, claudius'un çocukluk arkadaşı herodes agrippa ile olan ilişkilerini ve britanya fatihi olmasını anlatıyor. tabii bunu mutlak iktidarın olmazsa olmazı komplo ve ihanetlerin hikayeleri ile süsleyerek yapıyor.
ilk kitapta var olan mizahın dozu daha da artıyor ve yazarsa sevimli bir ebleh olarak tasarlanan claudius'a okurun duyduğu sempati de aynı oranda tavana vuruyor.
 1. orijinal adı claudius the god olan bu kitap 2016 şubatta ilk basımı ile isbankasi yayınlarından çıktı.

  daha ilk 25 sayfasında 3 kere kahkaha attıran mizahı bir dille yazılan bu kitap- özellikle ingiliz mizahından da hoşlanıyorsanız- elinizden bırakamadığınız bir eser olacak.

  hele bir de o dönemlerin tarihini de biliyorsanız (m.ö. 40 ila m.ö. 40 arası ilk dönem roma imparatorluğu) serinin tüm kitaplarına ayrı bir sevgi beslersiniz. rafta gördüğüm an, kitaba nasıl saldırdığımı bir ben bir de kasiyer kız biliyor...

  not: buraya da daha sonra spoiler içeren bir yorumu bırakmak; yazarın anısına karşı bir borç. bunu da bir kaç gün içinde yaparım.

  önemli modere notu: kitap tanıtım yazısında "yazarca sevimli bir ebleh...." olarak yazmak istediğim cümle mobilden girerken otomatik metin düzeltmenin gazabına uğrayıp;" yazarsa halini almış... cümle anlamsızlaşmış. ve ben orayı editlemeyi beceremedim.rica etsem? ki off...ayrıca
  "öldürülmesinin --> öldürülmeşin" olmuş. .. nefret ettim telefondaki bu fonksiyondan