tanrı evreni yaratmadan önce ne yapıyordu - youreads 1. tanrı evren ortaya çıktıktan on dört milyar yıl sonra insanlar tarafından yaratılmıştır.

  boş soru.
 2. tanrıyı yanlış tahayyül ediyoruz. kendi kafamız böyle çalıştığı için tanrıyı da kendi suretimizde algılıyoruz. ama yanlış yapıyoruz. tanrı olduğunu varsayarsak evreni bizim kek yaptığımız gibi yaratmadı. komik yani. düşünsenize hmm şuraya da uranüsü koyayım deyip alnındaki teri sildiğini. işin özü tanrı ya sicim kuramıysa ya da evrenin ta kendisiyse. varlığını bizim anlayamayacağımız şekilde idame ettiriyor demektir. öyle kuran'daki tevrat'taki gibi ona kurban kesersek mutlu olan bir şey değildir. kavramı daha çok irdelemek gerek.
  sezgi
 3. ilahi dinlere göre adem havva ikilisi elmadan dolayı cennetten atıldığına ve cennet de evrende olmadığına göre yine oralarda takılıyodu. hee bana sorarsanız daha önce başka evrenler de olabilir tanrı olmayada bilir. kesin olmayan bir kavramın ne yaptığını tartışmak ne kadar mantıklı üstelik zamanın öncesinde.
  wtf
 4. matruşka evrenler teorisinde bizim evrenin içinde olduğu evreni yaratıyordu.
 5. farklı evrenler üzerine teoriler var ancak en nihayetinde beyin yakan bir soru bu. islam dalında sufistler bu konuya kafa yorarken sünniler de cennette kaç huri s.kebiliriz derdine düşmüştür.
 6. bizzat yokluğu içerisinde evrenin kendisini yaratmasını bekliyordu.
  isk
 7. zamanın olmadığı bir ortamı ve boşluğu tehayül edemiyoruz henüz. öyle bir ortamda da eylem olduğunu sanmıyorum. zaman eylemle hemhal bir durum, belki yaratıcı da uykudadır. peki onu kim uyandırdı?
 8. okey oynuyordu sonra 2. 3. 4. için evreni yarattı.