1. zamanında hakkında hain kunduz'un daha da geniş olarak yazdığı bilim dalı.
 2. tekerurden ibarettir denir ancak ders alındığı hic olmamıştir bu da tekerurun ispatıdır.
  ziya
 3. tarih öğrenmek kadar zevkli bir uğraş var mı bilmiyorum. devletlerin, toplulukların, milletlerin gelişimi; yapılan hamleler ve bu hamlelerin sonuçları ve günümüze etkileri gerçekten muazzam.
 4. ankara ve istanbul şehirlerinden birine "atatürk" adı verilmesi için bir kanun teklifinin hazırlığı üzerine verdiği cevap;

  bir adın tarihte kalması ve ağızlarda söylenmesi için, şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı bir peridir. fikirleri tercih eder.

  (falih rıfkı atay, babanız atatürk, s. 135)
 5. tarih deyince insanların aklına gelen şey kudret tarihidir genelde. bir çeşit siyasal tarih. ders çıkarılmazsa hikayeden başka bir şey değildir ve eşek yetiştiriciliğinin tarihi öğrenmekle roma tarihi öğrenmek arasında fark yoktur. ağırlık verilmesi gereken şey uygarlık tarihidir bence. sanatın ve düşüncenin gelişim tarihi ve dinamikleri. bunlar da bir yerde toplandığı için bütünsel bir tarih bakışı gerekiyor.
 6. olayları öğrenmek zevkli de isimler ve sayılar can sıkıyor.
 7. ilgi alanlarımdan birisidir, lisede ne zaman sıkılsam ve yanımda roman olmasa severek tarih kitabı okırdum. keşke kitaplarda biraz da dünya tarihi olsaydı da onlar hakkında da bilgi sahibi olsaydım sadece osmanlı ve islam tarihiyle sınırlı olmasaydı bilgim.
  tarihler net olarak aklımda kalmaz ezberi sevmem ama aşağı yukarı dönem olarak hatırlarım.
  wtf
 8. son yüzyıllar ile ilgili her kesimin kendi görüşlerine dayanak olması amacıyla bilgi kırıntısı toplayarak üzerinden para kazanmaya çalıştığı çok önemli bir ilimdir.

  tarihin kendine ait bir metodolojisi bulunur. tarihçinin de kaynak dillerine hakim olması, incelenen devrin şartlarını kavraması, devrin insanını anlamak için sosyoloji ve felsefe üzerinde üst düzey yorumlar yapabilecek kadar düşünme yetisinin olması, farklı bakış açıları üretebilecek seviyede yorumlama kabiliyeti ve dolayısıyla bir strateji ustası gibi hareket etmesi beklenir.

  beklenilen bu özelliklerin birçoğunu taşıyan ve işini hakkıyla yapan önemli tarihçiler bu topraklarda 100 yıla yakın bir süredir kaynaklardan bilgiyi tırnaklarıyla söküp alırlarken yahut bir olayı çözmek için yüzlerce belge transkripsiyonu yapıp kitaplar neşrederlerken sanırım popüler tarih düşüncesine yenileceklerini bilseler ömürlerini heba etmezlerdi.

  sürekli kitap okuma, dil öğrenme, makale ve kitap yazma, ders anlatma ve hakikati insanlara kavratma uğruna bir ömür harcayan gerçek tarihçilerin adları bir köşede unutulmaya yüz tutarken, tarih lisansı dahi olmayan insanların anlattıkları zırvalarla el üstünde tutulması da ayrıca bir tarihi vak'a olarak görülmelidir.
 9. sezgi
 10. elime bir tarih kitabı geçti, ilber ortaylı ve ismail küçükkaya hazırlamış. soru cevap şeklinde. tanzimat başlayıp günümüze hatta 2023'e ulaşıyor. fakat bir baktım ki kitap 2012 de yazılmış, hayvah! o tarihten bugüne her şey çok değişti, bütün vizyon yenilendi. kitabı bitirme hevesim sıfıra indi. çünkü dünyaya 2012de çok başka bakıyorduk.
  abi