tarih - youreads 1. zamanında hakkında hain kunduz'un daha da geniş olarak yazdığı bilim dalı.
 2. tarih öğrenmek kadar zevkli bir uğraş var mı bilmiyorum. devletlerin, toplulukların, milletlerin gelişimi; yapılan hamleler ve bu hamlelerin sonuçları ve günümüze etkileri gerçekten muazzam.
 3. ankara ve istanbul şehirlerinden birine "atatürk" adı verilmesi için bir kanun teklifinin hazırlığı üzerine verdiği cevap;

  bir adın tarihte kalması ve ağızlarda söylenmesi için, şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı bir peridir. fikirleri tercih eder.

  (falih rıfkı atay, babanız atatürk, s. 135)
 4. tarih deyince insanların aklına gelen şey kudret tarihidir genelde. bir çeşit siyasal tarih. ders çıkarılmazsa hikayeden başka bir şey değildir ve eşek yetiştiriciliğinin tarihi öğrenmekle roma tarihi öğrenmek arasında fark yoktur. ağırlık verilmesi gereken şey uygarlık tarihidir bence. sanatın ve düşüncenin gelişim tarihi ve dinamikleri. bunlar da bir yerde toplandığı için bütünsel bir tarih bakışı gerekiyor.
 5. olayları öğrenmek zevkli de isimler ve sayılar can sıkıyor.
 6. ilgi alanlarımdan birisidir, lisede ne zaman sıkılsam ve yanımda roman olmasa severek tarih kitabı okırdum. keşke kitaplarda biraz da dünya tarihi olsaydı da onlar hakkında da bilgi sahibi olsaydım sadece osmanlı ve islam tarihiyle sınırlı olmasaydı bilgim.
  tarihler net olarak aklımda kalmaz ezberi sevmem ama aşağı yukarı dönem olarak hatırlarım.
  wtf
 7. sezgi
 8. elime bir tarih kitabı geçti, ilber ortaylı ve ismail küçükkaya hazırlamış. soru cevap şeklinde. tanzimat başlayıp günümüze hatta 2023'e ulaşıyor. fakat bir baktım ki kitap 2012 de yazılmış, hayvah! o tarihten bugüne her şey çok değişti, bütün vizyon yenilendi. kitabı bitirme hevesim sıfıra indi. çünkü dünyaya 2012de çok başka bakıyorduk.
  abi