1. pek çok olay yaşadım şu yaşıma dek ama sanıyorum bu günleri unutmam; unutabilmem kolay olmayacak. oturup yazmak istiyorum kendi kalemimden aslında. yıllar sonra da şayet bir şeyler değişirse bu günleri anmak. tarih kitaplarında nasıl dile getirildiğini görmek istiyorum. bu günlerde yaşadığım hisleri o yıllara taşımak.

  önemli olaylar sonucu sarf ettiğimiz bu söz, özünde çok şey barındırıyor.
 2. unutulacak şeyler yaşamıyoruz ki. sincan da yürüyen tanklar, e muhtıra, tüm karakterleriyle gezi, 7 haziran ve sonrası, son olarak da askeri darbe. bir avrupalının 3 kuşak boyunca göremeyeceği kadar siyasi olayları biz çeyrek asırda yaşadık.

  ileride bunları çocuklarımıza anlattığımızda dalga geçecekler bizimle büyük ihtimalle.
 3. yaşım itibariyle bir darbe bile görmemiş nesil olarak kendimi tanımlardım.
  15 temmuzdan sonra ne diyeceğim konusunda kararsızım.
  ne gördük, ne yaşadık, daha da önemlisi neleri göremedik artık bilmiyorum. iki gecedir uyumadım. okuyorum, izliyorum, dinliyorum, anlamaya çalışıyorum. hala bilmiyorum ama tanıklık ettiğimiz tarih, unutmak istediğimiz bir tarih olacak eminim.
 4. tarihe tanıklık ettiğimiz doğrudur umarım bu tanıklık hiç kimse için at gözlükleriyle bakılan,farkındalık içermeyen tanıklıklardan olmaz.
 5. mutlu
 6. 80 den sonra doğanların ülke tarihinde olan iyi birşeye tanıklık ettiğini düşünmüyorum. bu da bizim talihsizliğimiz herhalde. görünürde en kötü döneme denk gelmek. temennimiz tarih ilerde tekerrür etmesin. zira kaldırmak imkansızlaşır.
 7. tarihe tanıklık felan etmedik. 12 saatde tarih yazılamaz.

  savaşmamız gereken tek düşman cahilliğimiz.
 8. tanık olarak kalmaya devam edilirse tarih olmakla sonuçlanır. bu yüzden, tarihe tanıklık etmek yerine tarihe yön vermeyi ilke edinmek gerekir.