tarık akan

Kimdir?

tarık akan, (d. tarık tahsin üregül, 13 aralık 1949), türk sinema aktör, dizi oyuncusu ve yazardır. ses dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir. yıldız teknik üniversitesi makine mühendisliği ve gazetecilik enstitüsünden mezun oldu. babası emekli albaydır. 2002 yılında "anne kafamda bit var" isimli bir kitap çıkarmıştır. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu taş özel ilkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak özel taş koleji'ni kurdu. eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. aziz nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu ali nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. bodrum akyarlar'da manço kulüp yanında taştan bir rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. devrimcileri övdükleri için türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011). özellikle 70'li yıllarda yeşilçam filmlerinde oynadığı "ferit" karakteri ile bilinen tarık akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.


 1. bazı isimler nedensiz şahsen tanıyormuş gibi bir sıcaklık veriyor bana, tarık akan da onlardan biri. 70lerin jön ferit'i, basketbolcu çapkını olarak değil yılmaz güney'le tanıştıktan sonrası ile, 2000lerde herkes akillik sıralarında yer kapma derdindeyken dik duruşuyla da kalbimin beyaz saçlı abisidir.

  bu güne kadar ismi burada durmuş ama altına iki satır yazmamışız hakkında. akciğer kanserine yakalandığını okudum az önce. atlatır be, daha çok erken...

  (bkz: anne kafamda bit var - tarık akan)
  mesut
 2. umarım iyileşir bir an önce ama iyileşemicekse de çekmesin. dedemin akciğer kanserli halini gördükten sonra bu dağ gibi adamın öyle eriyip gitmesi günden güne daha da kötüleşmesi daha da üzer.
  wtf
 3. onu filmlerinde hep dönemin en güzel oyuncularını elden geçiren adam olarak bildik. toprağı bol olsun.
 4. çocukluğumuz artık bize çok uzak. bir parçamızı daha kaybedince geçmişimizden bir daha hatırladım bu sabah.
 5. iyiler-hep iyiler- aceleciler ölmek hususunda.
 6. hep yaşayacak gibi gelen, öldüğüne inanamadığım en güzel uzun adam...

  bazı etkinliklerde aynı ortamda bulunma şerefine ermiştim, herkeste bir fotoğraf çekme/çekilme yarışı, rahat bırakın be adamı demiştim içimden... çok güzel adamdı, hem kalbi, hem aklı güzel...
  mekanı cennet olsun...
 7. 16 yaşındayım. yanımda amcam var. bir haftalık istanbul tatilimizin her akşamı istiklalde dolaşıyoruz. girmedik çıkmadık köşe bucak bırakmıyoruz. bir akşam ara sokaklardan birindeyiz. amcam o sıra kasada bende bi dükkanın önünde bekliyorum. bir adamla karşılaştım. uzun boylu falan. tanıdık bi yüzü var. aa bi baktım adam bana gülümsedi fln. napıcamı bilemedim. hiç oralı olmadım. adam yanımdan geçtikten sonra jeton düştü yaaa dedim tarık akan'dı bu. ama yaaa çok üzüldüm konuşmadım diye.

  bugün ölüm haberide yine üzdü. nurlar içinde yatsın damat ferit.

  eski filmlerini hepimiz biliriz. son filimlerinden deli deli olma güzel filmdi. iki inatçıyı anlatıyordu. ordada bittiğinde ağlamıştım. allah rahmet eylesin.
 8. olmaz böyle şey,
  yoksa rüya mı?
  tam mutlu oldum derken,
  yıktın bütün dünyamı.
  ben bu dertten ölürsem,
  söyle küçük bey;
  hiç mi kalbin sızlamaz?
  olmaz böyle şey.

  tamam hepimiz öleceğiz ama şimdi oldu mu bu küçük bey?
  mavi boncuk filminde dedikleri gibi;
  -yakışıklıyı sorarsa ne diyelim?
  -hep bildiğin gibi...
 9. " ‘‘değişirken yok olmayı’’ göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi." büyük insan.
 10. daha 1-2 gün önce "yoğun bakımda değilim, iyiyim, evde dinleniyorum." dediği röportajını okumuştum :( allah rahmet eylesin :(
  umarım arkasından nefret yüklü şeyler yazılmaz / söylenmez.