tarık akan

Kimdir?

tarık akan, (d. tarık tahsin üregül, 13 aralık 1949), türk sinema aktör, dizi oyuncusu ve yazardır. ses dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir. yıldız teknik üniversitesi makine mühendisliği ve gazetecilik enstitüsünden mezun oldu. babası emekli albaydır. 2002 yılında "anne kafamda bit var" isimli bir kitap çıkarmıştır. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu taş özel ilkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak özel taş koleji'ni kurdu. eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. aziz nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu ali nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. bodrum akyarlar'da manço kulüp yanında taştan bir rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. devrimcileri övdükleri için türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011). özellikle 70'li yıllarda yeşilçam filmlerinde oynadığı "ferit" karakteri ile bilinen tarık akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.


  1. döneminde herkesin saygı duymak zorunda kaldığı eski cumhurbaşkanı kenan evrenin törenini düşünün, herkes küfür ediyor kimse üzülmüyor küfürler lanetler gırla
    Diğer tarafta da halkın içinden çıkan bir sanatçının cenaze törenini, tanıyan tanımayan herkes üzgün. Herkes bir parçasını kaybetmiş gibi hüzünlü.
    Yaşarken, görevin başındayken insanların sana saygı duyması değer vermesi önemli değil asıl olay öldükten sonra da bu saygıyı görebilmek. Korkudan ya da zorunluluktan değil bir kazancın olmasa bile içinden gelmesi.

    Edit :
    wtf
  2. geçen sene bugün aramızdan ayrılmış olan bir oyuncudan fazlası. unutmamak ve unutturmamak adına onu anıyor, özlemle anıyoruz. şuraya da yılmaz güney hakkında verdiği röportajı bırakayım, bir büyük insanı bir büyük insandan dinlemek iyi gelir belki.