tarkan - youreads

  1. sezgin burak tarafından yaratılan kurgusal bir karakterdir. aynı isimli seride attila'nın komutanları arasında bir hun askeridir. 60'lı yıllarda çizgiroman seridi olarak hürriyet gazetesinde yayınlanmaya başlayan seri daha sonra sinemaya uyarlanmış ve tarkan karakteri kartal tibet tarafından canlandırılmıştır.

    öyle sanıyorum ki türk sineması içinde ilk ve en başarılı fantastik tarihi seridir. çok geniş bir coğrafyayı kapsayan hun imparatorluğu içerisinde tarkan kurdu ve askerleri ile beraber çokça çeşitli milletlerden düşmanlarla savaşmıştır. kişisel olarak da bugün dahi bir çok tarkan filmini oldukça başarılı bulurum.

    hikaye hun komutanlarından altar'ın 2 oğlundan biri olan tan'ın kale'ye (hain) kostok tarafından sokulan büyücü goşa tarafından büyülenmesi ve daha sonra altarın öldürülüp hun kalesinin yıkılması ile başlar. geriye kalan çocuk tarkan ise bir şekilde kurtulup kurtlar tarafından yabani bir şekilde yetiştirildikten sonra babasının intikamı ve yanlış hatırlamıyorsam bölgedeki hakimiyeti sembolize eden gümüş eğer için kostok'un peşine düşer.

    hikaye içerisinde büyücüler ve devler gibi pek çok fantastik unsurların yanında gümüş eğer ya da marsın kılıcı gibi relic item'ların peşinde tarkan pek çok farklı ulustan düşmanlarla savaşır. türkleri, vikingleri ve çinlileri game of thrones havasında aynı filmde birleştirebilecek yegane kurgu da yine tarkandır.

    favori karakterim için: (bkz: büyücü goşa)